Bu fakültede okuyan öğrencilere 9 ay boyunca yurt ve 500 lira burs imkanı

0
999
500 lira burs
500 lira burs

Niğde Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’ni tercih eden öğrencilere 9 ay boyunca 500 TL burs ve yurt imkanı sağlanacak.

Tarımsal alanda Türkiye’de ilk ve tek İngilizce eğitim veren Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, ‘Bitkisel Üretim ve Teknolojileri’ ve ‘Tarımsal Genetik Mühendisliği’ bölümlerine 2013-2014 eğitim-öğretim yılında öğrenci alacak.

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’ni tercih eden öğrencilere 9 ay boyunca 500 lira burs verileceğini ayrıca çift diploma sahibi olacağını söyledi.

Rektör Görür yaptığı açıklamada; “Niğde Üniversitesi bünyesinden bu yıl Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve teknolojileri Fakültesi adı altında yeni bir fakülte eğitim faaliyetine başlayacak. Fakülte isim ve kapsam bakamından şuanda Türkiye de eğitim vermekte olan ziraat fakültelerinden farklı bir yapılanmayı içeriyor. Bu yıl içerisinde ‘Bitkisel Üretim ve Teknolojileri’ ve ‘Tarımsal Genetik Mühendisliği’ alanında 30’a öğrenci alarak eğitime başlayacağız. Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi isim ve kapsam bakamında Türkiye’de ilk olması münasebetiyle üniversitemiz için önemli bir yere sahip. Bu fakültenin kuruluşu tamamen Doğuş Holding tarafından finanse ediliyor. 30 bin metre kare kapalı alana sahip bir bina yapılıyor. Bina içerisinde yer alacak Laboratuvarlar dahil olmak üzere bütün fakültenin fiziki ve teknik yapılanması Doğuş Holding’in destekleriyle oluşturuluyor. Bunun yanında fakültenin uluslar arası bakımında önemli bir yere sahip olacağını düşünüyoruz. Çünkü dünyanın en iyi tarım üniversitelerinden bir tanesi olan Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi ile çift diploma konusunda işbirliği çalışmaları devam ediyor. Henüz sonuçlanmış değil ama sonuçlandığı takdirde öncelikle lisans üstü eğitimde daha sonrasında ise lisans eğitimde çift diploma programları uygulanacak. Bu fakülteden mezun olacak arzu eden öğrenciler hem bizim üniversitemizin hem de Wageningen Üniversitesi diplomasına sahip olacaklar.” diye konuştu.

Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayrak ise “Doğuş Grubunun destekleriyle kurulanan bir fakültedir. Binasının yapımından laboratuvar donatılması Doğuş Grubu tarafından gerçekleştirildi. 200 kişilik yurtta Doğuş Grubu tarafından yaptırılan bir yurttur. Kayıt yaptıran öğrencilerimize 500 lira burs sağlanacak bu da Ayhen Şahenk Vakfı tarafından sağlanacak. Doğuş Grubu tarafından desteklenen bin burs olarak öğrencilerimize duyurabiliriz.” dedi.

Öğrencilerin Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesini neden tercih etmesi gerektiği konusunda açıklamalarda bulunan Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Emin Çalışkan, “Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’ni neden tercih etmesi gerekir öğrencilerin. İş imkanları açısından tarım modası hiç geçmeyen bir sektör. Firmalarla konuştuğumuz zaman yabancı dil bilen dünyayı takip edebilen kendi konusuna hakim yetişmiş eleman eksikliği çok ciddi bir boyutta. Bu sektörün büyümesini önünde bir firen gibi engelliyor. Türkiye’de bu şekilde yeni hem dünyadaki teknolojilerini bilen ve bunu uygulaya bilen en önemlisi fakülte mezunlarına ihtiyaç var. Bu vizyonla bu hedefle kurulan bir fakülte olarak mezunlarımızın hem teorik bilgi hem de uygulamalı pratik bilgi açısından emsallerinden diğer fakülte mezunlarından bir adım önde olacağını düşünüyoruz. İş açısında bir problem olmayacağının tamamının çok iyi imkanlarla iş sahibi olacağını planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın