Bu fuar, gezilecek yer değil, tarım platformu

0
1094
9.ege denizli tarım fuarı

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, ‘Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı’nın sektör için önemli olduğunu söyledi.

Denizli’de bu yıl 9’uncusu düzenlenen Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı törenle açıldı. 24 Şubat tarihine kadar açık kalacak fuarı bu yıl 130 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Açılış törenine, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan, Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili de katıldı. Denizli Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Öner, Vali Demir’e 20 günlük ‘Paşa’ ismini verdiği oğlağı hediye etti. Fuarda 21 bin metrekare alanda, 347 firmanın stant açtığını belirten Tan, 500 otobüsle 4 gün boyunca çiftçilerin çevre illerden ve ilçelerden ücretsiz olarak EGS Fuar alanına taşınacağını söyledi.

Yoğun talep

Ege’nin en büyük fuarının Denizli’de açılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Vali Demir, yer sıkıntısı ve yoğun talep nedeniyle bu yıl 67 firmanın fuara katılamadığını söyledi. Demir, “Türkiye kekik üretiminin yüzde 97’si, tütün üretiminin yüzde 73’ü, haşhaş üretiminin yüzde 60’ı ve kiraz üretiminin yüzde 47’si bölgemizde yapılıyor. Fuarı sadece gezilecek yer olarak değil, tarımla ilgili önemli bir platform olarak görmeliyiz” diye konuştu. Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan da, Denizli’de 130 ve bin 700 rakım arasında tarım ürünlerinin üretiminin yapıldığını belirtti.

Traktörden sulamaya

Vali Abdülkadir Demir ve beraberindekiler fuar alanını gezerek stantlarda sergilenen tarım aletleriyle ilgili bilgi aldı. Fuarda bu yıl, traktör, biçerdöver, tarımsal mekanizasyon ve teknolojileri, sulama sistemleri ve ekipmanları, sera teknolojileri ve bağcılık, tohum, fide, fidan ve bahçecilikle ilgili teknoloji, zirai ilaç, gübre, ekolojik tarım, hayvancılık, yem ve ambalaj gibi alanlardaki firmalar yer alıyor.

Kaynak: http://www.yeniasir.com.tr/

Bir Cevap Yazın