Bu ikiliye dikkat!

0
1104
bu-ikiliye-dikkat

Yaz meyvelerinin başında gelen çilek, lezzeti olduğu kadar sağlık açısından da oldukça faydalı. Diyetisyen Ruhan Süme Yiğit, bu lezzetli meyveyi tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

1 porsiyon çilek tüketimi ile 1 porsiyon portakal tüketimin kıyas edersek neredeyse eş miktarda C vitamini almış oluyoruz. Bu da hem keyifle tüketip hem de bağışıklığımızı güçlendirebileceğimiz anlamına geliyor.

Yaşlanmayı geciktiriyor

Çilek ayrıca içerdiği A ve C vitaminleri ve flavonoidler itibari ile iyi bir antioksidandır. Güneşin olumsuz ışınlarını elemek, gün içerisinde sürekli olarak karşılaştığımız serbest radikaller ve kanserojenlerden korunmak adına ve hatta hücrelerin yaşlanmasını geciktirmek için çilek tüketimi oldukça önemlidir.

Bu ikiliye dikkat!

İçerdiği potasyum minerali sayesinde tansiyon düzenleyici etkisi de bulunan çilek, 100 gramında yaklaşık olarak 37 kcal bulundurur ve dolayısıyla zayıflama diyetlerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Ancak size bu konuda en önemli önerim, bir çilek tüketme klasiği olan pudra şekerine çilek batırma olayını rafa kaldırmanız olacak.

Çilek alırken…

Çilek alırken en çok, mevsiminin gelmiş olmasına dikkat etmeniz ve organik olan çileği satın almanız önemli. Canlı, kırmızı renkte ve uzun süre bekletilmemiş çilek almalısınız. Aldıktan sonra çok iyi bir şekilde yıkayıp kısa sürede tüketmek, size maksimum faydayı sağlayacaktır.

Yaz aylarında çileği tane olarak tüketebileceğiniz gibi meyveli yoğurt, çilekli soğuk içecekler veya çeşitli soslar yaparak alternatif tarifler şeklinde de tüketebilirsiniz. Bunun yanında çilek bazı bireylerde alerjiye neden olabilir. Bu kişilerin çilek tüketimini kesinlikle kesmesi gerekmektedir.

haber365

Bir Cevap Yazın