”Bu işte para var”

0
1842
koy tavukculugu.

Yıllarca yaşadığı Avrupa’dan memleketine kesin dönüş yapan bir vatandaş, yaptığı işle hem kendisine ek gelir sağlıyor hem de köylülere örnek oluyor.

Ordu’nun Kabadüz ilçesinde yaşayan Şenel Tanrıverdi, Almanya’dan kesin dönüş yaparak yerleştiği köyünde köy tavukçuluğu ve yumurtacılığı yaparak kendisine ek gelir sağlamanın yanında çevresine de örnek oluyor. Arazisinin bir bölümünü tel örgülerle çevirerek köy tavukçuluğu yapan Şenel Tanrıverdi, çevresine örnek olmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Advertisement

1977 yılında gittiği Almanya’dan kesin dönüş yaparak köyüne döndüğünü anlatan Şenel Tanrıverdi, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Köyüme ilk geldiğimde hiçbir komşumun hayvancılıktan tutun, sebze ve tavukçuluğa kadar birçok şeyi yapmadığını fark ettim. Neredeyse insanların çoğunluğu birçok ihtiyacını marketlerden alışveriş yaparak karşılıyorlardı. Köyde hiçbir şey yapmadan oturmak yerine bir şeyleri yapmaya kararlıydım. Köyümde çocukluğumda herkesin tavuğu vardı. Ben de köy tavuğunun ve yumurtasının tadını bildiğim için bu işe başladım.”

“GÜNLÜK 50 YUMURTAYI 1 TL’DEN SATIYORUM”
İnsanlara örnek olmanın mutluluğunu yaşadığını anlatan Tanrıverdi, şöyle devam etti: “5 dönüm arazimin bir kısmını çevirerek, 60 tavukla köy tavukçuluğuna başladım. Tavuklarımdan günlük ortama 40 ile 50 arası yumurta topluyorum. Yumurtaların tanesini 75 kuruş ile 1 TL arası satıyorum. İleri ki günler içerisinde 5 dönüm arazimin tamamını tel örgüyle etrafını çevirerek, burada 300 tavukla bu işi yapmayı düşünüyorum. Bu yaptığım işle hem çevremdeki insanlara örnek oluyorum, hem de kendime ek gelir sağlıyorum.”

haber46

Bir Cevap Yazın