goji-Berries-

Yozgat’ta mutluluk meyvesi olarak yetiştirilen Goji Berry yetiştiriliyor.

YOZGAT (DHA) – YOZGAT’ta organik tarım ürünleri üretimi yapan Yusuf Bacanlı, Doğu Asya’da yaygın olarak yetişen, kuvvet verici ve ömrü uzattığı gerekçesiyle ‘Mutluluk Meyvesi’ olarak adlandırılan ‘Goji Berry’ yetiştiriciliği yapıyor.

Advertisement
goji
goji

Türkiye’de ‘Kurt Üzümü’ olarak adlandırılan Goji Berry bitkisinin ilaç sanayinde de kullanıldığını belirten Yusuf Bacanlı, Cumhuriyet Üniversitesi tarafından Sivas bölgesinde yetiştirilmesinin ardından kendisinin de 10 dekar alanda ekimini yaptığını söyledi. Geçen yıl ilk yılı olmasına karşın bir miktar ürün aldığını ifade eden Bacanlı, “Bu yıl Mart ve Nisan aylarında yaşanılan soğuk havaya bağlı don olayı nedeniyle herhangi bir ürün alamadık. Bitki önümüzdeki yıldan itibaren normal ürünü vermeye başlayacaktır” dedi.

Bitkinin genel olarak soğuk iklimli bölgelerde yetiştiğini de hatırlatan Yusuf Bacanlı, Goji Berry bitkisinin pazar sorunun bulunmadığını, damlama sulama sistemi ile sulanıp, az emekle ürün alınabildiğini anlattı. Bacanlı, “Bilim adamları bu bitkinin birçok rahatsızlığın iyileştirilmesinde kullanılabildiğini belirtmektedir. ABD’de kanser tedavisinde kullanıldığı biliniyor. Daha birçok hastalıkta kullanılabileceği düşünülerek, bilimsel araştırmalar yapıldığını biliyoruz. Ülkemizde ise yaş ve kuru olarak tüketilmektedir” diye konuştu.

BÖLGEYE UYGUN

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, geçtiğimiz yıl il genelinde yapılan çalışma sonucu tıbbi ve aromatik bitkilerin tespiti ile birlikte yetiştirilebilecek bitkilerin de belirlendiğini söyledi. Özdemir, ekonomik ve ticari değeri yüksek ekinezya, kekik, yabani nane, sahlep gibi bitkilerin doğal ortamlarını tespit edilerek ekonomiye kazandırılması amacıyla yapılan alan taramasında Yozgat’ın Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliği açısından oldukça elverişli bölge olduğunun belirlendiğini kaydetti. Yozgat’ta yetişen ekinezya bitkisinin Avrupa’da yetişenlere oranla 13 kat daha etkili maddeye sahip olduğunu kaydeden Özdemir, “Yozgat Türkiye’de biyoçeşitllik bakımından tıbbi ve aromatik bitkiler açısından büyük bir potansiyel taşımaktadır” dedi.

Yozgat’ın Dayılı köyündeki tarım alanında yetiştirilen Goji Berry bitkisinin bulunduğu alanı da gezip, bilgi alan Özdemir, bitkinin kurak, ikinci ve üçüncü sınıf tarım alanlarında da yetiştirilme özelliğinin bulunmasının Yozgat açısından önemli bir avantaj olduğunu ifade etti. Özdemir, önümüzdeki yıl alınacak sonuca bağlı olarak bölge çiftçisine tavsiye edilip, ürünün pazarlanması konusunda da bilgilendirme çalışmalarının yapılacağını kaydetti.

kaynak:GidaTarim

Bir Cevap Yazın