Bu meyveleri biliyor musunuz?

0
1723

Mammee Jamaika’da oldukça popüler olan bu meyve zannediyoruz mango ve şeftalinin bir gecelik aşkı sonucu meydana gelmiş. Ama ne hikmetse Jamaikalılar ona Amerika Kayısısı diyor.
ilginc-meyveler

Boynuzlu Kavun Görüntüsü ve adı ile rakıya süper bir eşlikçi olabilecek bu meyve kiwano olarak da biliniyor. Tadı salatalık, kabak, muz, limon arasında diye tarif ediliyor ve eğer çok ararsanız Alanya kavunu diye bulmak mümkün.
ilginc-meyveler
Ekmek Meyvesi Hint Okyanusu adalarında yetişen ekmek ağacının meyvesi nişasta bakımından o kadar zengin ki ekmek niyetine yeniyor. Ağaçta yetişen patates gibi bir şey olduğunu düşünüyoruz.
ilginc-meyveler
Bael Armudu andıran bu meyve Hindistan’a özgü ve kutsal sayılıyor. Öyle kabuğunu bıçakla soyabilecekmişsiniz gibi dursa da aslında yemek için bir çekice ihtiyacınız var. İçi yumuşacık ve tadı da gül kokulu marmelata benziyormuş.
ilginc meyveler
Bael Armudu andıran bu meyve Hindistan’a özgü ve kutsal sayılıyor. Öyle kabuğunu bıçakla soyabilecekmişsiniz gibi dursa da aslında yemek için bir çekice ihtiyacınız var. İçi yumuşacık ve tadı da gül kokulu marmelata benziyormuş.
ilginc meyveler
Jabuticaba Brazilya’nın güneyinde yetişen bu tuhaf bitki inanılmaz bir antioksidan. Üzüme benzeyen meyvelerinden likör ve şarap da yapılıyor. Ama en tuhaf özelliği meyvenin direk ağacın gövdesinde yetişmesi.
en-ilginc-meyveler
Mucize Meyve Hemen new age pazarlaması sanmayın, bu meyveye mucize denmesinin gerçek bir sebebi var. Bu meyveyi yedikten sonra belli bir süre için arkasından acı, ekşi ne yerseniz tatlı olarak algılıyorsunuz. Hiç gerçekçi gelmiyor değil mi? İşin aslı şöyle: Tatsız olan meyve yendikten sonra yapılan bilimsel incelemelerde meyvede bulunan ve miraculin denilen bir çeşit glikoprotein, dilin üzerini bir saat kadar kaplayarak, dilin ekşi ve acımsı tatları almasını önlüyor. Bu durumda bu meyve yendikten sonra yenen diğer şeylerin tatlı olarak algılanmasına neden oluyor. Gerçek bir sihir!
-en-ilginc-meyveler
Marula Amarula içkisiyle tanışıyorsanız bu meyve hakkındaki şehir efsanesini de duymuşsunuzdur. Dallarda bekleyen marula meyvelerini yiyen filler sarhoş olup pata küte yerlere düşüyor. Aslında bu hikayenin doğruluk payı var çünkü Afrika’da yetişen bu meyve dalda kaldığı sürede fermente oluyor ve içindeki alkol %17’ye kadar çıkıyor. Ama tabii bu maymunları sarhoş etse de dev bir fil için çok çok az.
en-ilginc-meyveler1
Şeker Elma Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde yetişen bu meyvenin dışı tuhaf görünüyor olabilir ama içi yumuşacık ve kremsi.
seker elma
Noni Güneydoğu Asya ve Avustralya’da yetişen Noni görüntü olarak duta benziyor. Ama hemen ağzınız sulanmasın çünkü meyvenin ağır bir kokusu ve keskin bir tadı var, o yüzden ancak açlıktan ölmek üzereyken yemek isteyebilirsiniz.
en-ilginc-meyveler2
Pitaya Ya da ejderha meyvesi. Sırf görüntüsü için satın alınabilecek bu meyvenin tadı kiviye ya da kavuna benziyormuş. O nasıl oluyorsa.
pitaya
Yıldız Elması Bilmediğimiz her meyveye elma adı verme ekolü bu meyvede de devam ediyor. Güney Amerika ve Hint Adalarında yetişen yıldız şekilli mor elma güzel kokulu ve tatlı. Bulursanız soğuk tüketin.
enn-ilginc-meyveler
Platonia Amazon ormanlarında yetişen bu meyve tatlı ekşi bir tada sahip ve fosfor, demir, C vitamini açısından çok çok zengin.
en ilginc meyveler
Rambutan Deniz kestanesinin meyve olanı. Malezya ve Endonezya’ya özgü Rambutan bu ülkelerde sokaklarda satılıyor. Orangutanların da favori meyvesiymiş kendisi.
rambutan deniz kesta

haber46

Bir Cevap Yazın