Bu meyveyi yiyen felç oluyor !

0
949
yiyeni felc-ediyor

Güney Amerika’nın nispeten serin bölgelerinde yetişen bu meyvenin tadı çilek, papaya ve ananas karışımı olarak tarif ediliyor.
Gerçek bir tutti frutti olan çerimoya kesildiğinde bembeyaz ve siyah kocaman çekirdekleri var. Çekirdekler de kabuğu da zehirli. Yenmesi halinde felç edebiliyor.
Kaynak:HaberBizden

Çerimoya, Annona cherimola bitkisinin meyvesidir. Temelde Annonia ve roolinia diye iki ayrı çeşidi bulunmaktadır. Annona çeşidi en tanınan bilinen çeşidirdir.Asimina, Duguetia, Fusaea ve Porcelia ise bu meyvenin en çok bilinen türlerindendir.Meyvenin Annona türünün yaprakları 2–5 cm uzunluğundadır,buna karşın 7–15 cm uzunluğunda 6–10 cm genişliğinde yapraklara sahip türleride vardır. Genellikle küçük bodur ağaçlarda yetiştirilmektedir. Yaprakları ovaldir.Ağaç aşağı yukarı 7 metre boya sahip olup ufak guruplar halinde 6 yapraklı 2,3cmlik sarı,kahvrengi tabanı mor benekli çiçekleri bulunmaktadır.

Meyveleri hafif oval, eğer, 10–20 cm uzunluğunda and 7–10 cm çapındadır,yumuşak hafif yumruludur.Meyve eti beyaz olup,içinde koyu kahverengi tohumları bulunur.Tohumları toksik olup yenmez.Dünya’nın en lezzetli meyvelerinden biri olarak kabul edilmektedir. O kadar ki Mark Twain , Çerimoya’yı “insanların bilebileceği en lezzetli meyvelerden biri olarak tanımlar.”

Peru’da moşe yerlileri meyvelerini,tarımlarını ve sebzelerini sanatlarına yansıtmıştır,çerimoya’da hep seramiklerinde resmedilmiştir.

Kaynak:Vikipedi

From the origins of the Cherimoya fruit, to the many uses of the Cherimoya… this video offers a quick lesson all about this awesome fruit!

Bir Cevap Yazın