Bu sütün kg’si 10 bin TL

0
1078
Bu-sutun-kgsi-10-bin-TL

İnsan sağlığına çok faydalı olan arı sütünün kilogramı 10 bin liradan alıcı buluyor. 40-50 kovandan ancak 1 kilo üretiliyor.

Türkiye’de çok az miktarda üretilen ve insan sağlığı için önemli faydasının olduğu bildirilen arı sütünün kilogramı 10 bin liradan satılıyor. Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürü Feyzullah Konak, Türkiye’de arı sütünün artırılması için istasyonlarının yoğun bir çalışma yürüttüğünü belirtti. Konak, “AB projesi kapsamında yapılan Arım Balım Peteğim projesi ile arı sütü, propolis ve polen üretimini ciddi şekilde artırmayı planlıyoruz” dedi.

6 milyon kovan var

Arı sütünün Türkiye’de az üretilmesi, alıcılarının da özellikle zengin insanlar olması nedeniyle fiyatının yüksek olduğuna değinen Konak, şunları söyledi: “Üretim zorluğu nedeniyle yılda sadece 50 kilogram kadar üretilen arı sütünün kilosu 10 bin lirayı bulmakta. Arı sütünün ülkemizde üretimini yaygınlaştırabilirsek fiyatının da düşmesini sağlayabiliriz.

95 bin ton civarında bal üretilen, 6 milyon kovanın olduğu bir ülkede en azından 2-3 bin ton arı sütü olması gerekmekte. Arı sütünün en çok üretildiği ülke Japonya. Daha sonra ise Ortadoğu ülkeleri gelmekte.”

Konak, arı sütünün tıbbi bir ilaç olmadığını ancak insan vücudunu destekleyici bir ürün olduğunu da dile getirerek, “Arı sütünün insan metabolizmasındaki en büyük faydası, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. Mevsim değişim günlerinde insanlarda görülen üst solunum enfeksiyonlarında ve gribal enfeksiyonlarda da etkisini görmekteyiz. Merhem olarak kullanıldığında farklı cilt hastalıklarında olumlu etkileri görülüyor” dedi.

‘Hemen tüketilmeli’

İstasyonun Arı Islahı ve Biyoteknoloji Bölümünden ziraat mühendisi Hasan Ese ise bir çerçeveden sadece 10 gram arı sütü sağabildiklerini belirterek, “Bu 40-50 kovandan bir sezon boyunca ancak 1 kilogram üretiliyor. Ayrıca, arı sütünü 5 derece gibi normal bir buzdolabı sıcaklığında 2-3 ay boyunca saklayabilirsiniz.”

haber46

Bir Cevap Yazın