Bu yıl 16 500 kg koza geldi!

0
1030
Eskisehirde-ipek-bocekciligi

Türkiye ipek böcekçiliğinin üretim merkezi olan Mihalgazi Koza Tarım Satış Kooperatifi’ne bu yıl 16 bin 500 kg koza getirildi.
Yaklaşık 40 günde koza haline gelen ipek böcekleri, üreticilerin bildirimi sonucu kooperatif yetkililerince teslim alındıktan sonra kurutularak çeşitli alanlarda kullanıma hazır hale getiriliyor. Büyük bir maliyeti bulunmayan kozaların daha fazla kişi tarafından üretilmesi için devlet desteği sağlanırken, kilogram başına 35 TL kazanç elde edilebiliyor.

Yılın belli döneminde sadece bir kez üretilebilen ipek böcekçiliği ile ilgili olarak Eskişehir, Bolu, Ankara ve Burdur’da üretim yapan 233 kişi tarafından 16 bin 500 kilogram koza alındığını ifade eden Kooperatif Müdürü Eyyüp Ceylan, bu yıl üretim konusunda beklentilerinin karşılandığını söyledi. Önümüzdeki yıllarda daha fazla üreticiye ulaşmak istediklerini kaydeden Ceylan ayrıca, 233 üreticiye toplamda 585 bin TL kazanç sağlandığını da sözlerine ekledi.

Kooperatif bünyesinde yüksek ısıda kurutulan ipek böceği kozaları, ülkenin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra yurt dışına ihraç edilebiliyor.

haebr365

Bir Cevap Yazın