Buğday, geçen yıla göre daha kaliteli

0
1066
Temel:-Bugday-gecen-yila-gore-daha-kaliteli

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Polatlı’ya giderek hasat çalışmalarını ve Ticaret Borsası’nda gerçekleşen buğday alımlarını yerinde inceledi.

Çiftçilerle bir araya gelerek hasadın bereketli olmasını dileyen İl Müdürü Temel, biçim yapan operatörlerin belgesinin ve yangın tüpünün olup olmadığını, biçerdöverlerin dane kaybı yapıp yapmadığını kontrol etti. Biçerdöver kontrollerinin hasatla beraber başladığını ve son tarla hasadına kadar süreceğini ifade eden Temel, çiftçilerin emeğini ve ülkenin milli gelirini dikkatsizlik nedeniyle çöpe attırmayacaklarını söyledi. Ankara’da yüzde bir dane kaybının bile yüzbinlerce ton ürünün tarlada bırakılması, bunun da on milyonlarca lira kayıp anlamına geldiğini kaydeden Temel, dane kaybına geçit vermeyeceklerini, yüzde ikinin üstünde dane kaybına neden olan operatörlere idari para cezası uygulayacaklarını belirtti. Yapılan kontrollerde tüm operatörlerinin belgelerinin tam olması ve dane kaybının yüzde 1’in altında olmasından dolayı operatörlere teşekkür eden Temel, kontrol tutanağını da imzaladı.

“KALİTE BEKLEDİĞİMİZ BİR DURUMDU”

Daha sonra Polatlı Ticaret Borsası’na giden Temel, burada alımları inceledi. Bu yıl buğdayların protein oranlarının yüksek olduğunu ifade eden İl Müdürü Temel, “Bu sene hububatın kaliteli olması beklediğimiz bir durumdu. Geçen yıl buğdayların protein oranları en fazla 13-14 civarındaydı. Bu gün Borsa’da protein oranı 18 olan buğday var. Kaliteli ürün yüksek fiyattan alıcı buluyor. Ne yazık ki bu yıl verimler istediğimiz düzeyde değil. Ancak çiftçilerimiz ürünlerini yüksek fiyattan satarak, bu açığın bir kısmını karşılayabiliyor.” şeklinde konuştu.
Buğday fiyatlarının protein oranına göre belirlendiğini hatırlatan İl Müdürü Temel, ”Buğdaylar 0,90-1,065 TL arasında alıcı buluyor. Arpa fiyatları ise 0,70 TL civarında. Hasada başladığımız şu günlerde bereketli bir yıl olmasını temenni ediyor, çiftçilerimize bol kazançlar diliyorum.” dedi.

haber46

Bir Cevap Yazın