Buğday ve Arpa Verimi Çiftçiyi Sevindirdi

0
1069
Buğday ve Arpa Verimi Çiftçiyi Sevindirdi

ESKİŞEHİR (İHA) – Eskişehir Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, Tarım İl Müdürlüğü’nün verdiği verilere göre, buğday ve arpada geçen yıla göre oranda yüzde 10-12 arasında bir verim artışı olduğunu söyledi.

Oda binasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Buluşan, 10 gün önce arpa, dün ise buğday hasadının başladığını ve bu yılın, geçen seneden daha güzel olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Süleyman Buluşan “Yağışın az olması ardından yaşanan rüzgar olayları verimi biraz küçülttü. Ancak bu verimsiz veya kurak demek değil. Geçen seneye bakarsak balya artışı güzel görünüyor. Bunu yüzde 10’a çıkarsak bu sene ithal balya getireceğimizi zannetmiyorum’’ dedi.

Ardından çiftçi danışmanlarının köylerdeki çalışmalarıyla ilgili bilgiler veren Buluşan, ‘‘Danışmanlarımız sadece attığı ilaç, tohum, gübre değil özellikle anızın yakılması sonucu toprağa verdiği zarar konularında çiftçimiz bilinçlendiriyor. Son zamanlarda çiftçilerimiz bilinçlendi. Yakılma olayları kalktı. Bilerek yakılmaların yüksek cezaları var. Umarız bu durumu bir daha yaşamayız’’ diye konuştu.

En büyük sıkıntılarının az da olsa yükselen verimde hükümetin verdiği taban fiyatlarının düşmemesi olduğunu söyleyen Buluşan, “Borsamız alımlara başladı, ama ofiste 1 Temmuz itibariyle başlayacağı için burada tüketici adına hafif bir sıkıntı var’’ şeklinde konuştu.

Kaynak: Gıda Tarım

Bir Cevap Yazın