Buğdayda Üretim Yetmiyor !

0
1250

buğday tarlasıRusya’daki verim kaybının etkisiyle 29 milyon ton azalan dünya buğday üretiminde ivme artışa döndü.

Geçen dönem olumsuz hava şartlarına bağlı olarak özellikle Rusya bölgesinde yaşanan verim  düşüklüğü nedeniyle üretimi önceki sezona göre 29 milyon ton azalan dünya buğday rekoltesinin bu üretim yılında 16 milyon ton artacağı öngörülüyor.


Uluslararası Hububat Konseyi’nin (IGC) hububat üretim ve tüketim tahminine ilişkin hazırladığı rapordan derlenen bilgiye göre, geçen sezon Rusya’daki verim kaybının etkisiyle 29 milyon ton azalan dünya buğday üretiminde ivme artışa döndü.

Dünya buğday üretiminin, Temmuz 2011/Haziran 2012 döneminde, geçen sezona göre 16 milyon ton artışla, 666 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Konsey, özellikle Hindistan ve Çin olmak üzere kışlık buğday hasadının hemen hemen tamamlandığı birçok ülkede üretim öngörülerinde yukarı doğru revizyonların, AB’nin rekolte öngörülerinde yapılan ilave azaltma ve ABD için düşük rakamı fazlasıyla dengelediğini belirtiyor.

Son yağmurların AB’nin bazı bölgelerinde yararlı olduğu ancak özellikle Fransa ve İngiltere’de olmak üzere bazı bölgelerde ürünün kalıcı bir şekilde zarar gördüğüne de yer veriliyor.

Aynı dönemlerde dünya buğday tüketiminin ise 10 milyon ton yükselişle 670 milyon ton seviyelerine gelmesi bekleniyor. Konsey, yüksek mısır fiyatlarının buğdayın yem olarak daha fazla kullanımını teşvik ettiğini ve küresel toplamın son yirmi yılın en yüksek düzeyine yükselmekte olduğunu açıklıyor.

Dünya buğday ticaretinin de geçen döneme göre 4 milyon ton artışla 126 milyon tona çıkması bekleniyor. Yakın Doğu Asya, Pasifik Asya ve AB’de artan ithalatların, önümüzdeki yıl dünya buğday ticaretini artırması bekleniyor.

Üretimdeki artışa rağmen tüketimi karşılayamaması stoklardaki azalmayı sürdürecek. Geçen dönem üretimin 650 milyon ton, tüketimin de 660 milyon ton şeklinde gerçekleşmesi sonucu 189 milyon tona gerileyen stokların, bu dönemde 185 milyon tona ineceği tahmin ediliyor.

Başlıca ihracatçıların (AB, ABD, Arjantin, Avustralya, Kanada, Kazakistan, Rusya ve Ukrayna) buğday stoklarının ise 6 milyon azalarak, 61 milyon tona gerileyeceği öngörülüyor.
KAYNAK : www.retailnews.com.tr

Bir Cevap Yazın