Buğdayınız Bereketli Olsun

0
1312
buğday
buğdayİlimiz çiftçisinin bütün bir yıl boyunca, tarlasını ekerek sabırla beklediği buğday hasadı artık başladı.
Bölgemizde buğday ekimi güzden ve kışlık olarak yapılır. İyi ve yüksek bir verim alabilmek için, buğdayın kışlık ekilmesi gerekir.
Buğday ekiminin geç yapılması, çimlenme ve çıkışı geciktirerek ürün miktarının ve kalitesinin düşmesine yol açıyor. Buna karşılık ekimin çok erken yapılması halinde bitkiler erken sapa kalkma belirtisi gösterir. Bu nedenlerden dolayı, buğdayın ekim zamanının iyi ayarlanması gerekir. Bölgemizde buğday ekimi için en uygun zaman, ekim ayının ikinci yarısından itibaren kasım ayı ortasına kadar olan bir aylık dönemdir. Ön bitkinin tarlayı boşaltma ve tarladaki nem ve tav durumuna göre, ekim bu dönem içerisinde yapılmalıdır. Artık Ilimiz ve köylerimizin yollarında biçerdöverlere, traktörlere, balya makinalarına daha çok görmeye başladık. Arpa hasadının ardından bu hafta çiftçiler buğday hasadına başlamak üzere hazırlıklarını tamamladılar.
Bu sene yetiştirilen buğdayların ürün miktarlarındaki artışın, geçen yıllara göre daha fazla olması bekleniyor.
Mayıs ayında yağmur dualarının ardından yağan yağmurlar ürünlerimizin bereketli olmasını sağladı. Bu yıl harmandan umutluyuz, inşallah yüzümüz gülecek “ dediler.
KAYNAK : www.gazetetrakya.com, www.ttae.gov.tr

Bir Cevap Yazın