Bundan 1,5 milyar ton var!

0
1988
pomza taşı
Pomza Taşı

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Temel Ekonomik Göstergeler Raporu’nda Türkiye’nin maden rezervleri detaylı olarak açıklandı.

Rezervlerin içerisinde Türkiye’nin 1 milyar 479 milyon ton pomza madeni bulunuyor.

Peki pomza nedir? İşte cevabı;

Pomza; volkanik kökenli slikat esaslı camsı ve gözenekli bir yapıya sahip hafif yapı elemanıdır. Gözenekli ağırlığı 500kg/m3 olan bu doğal malzeme yapısındaki boşluklar sayesinde yüksek ısı ve ses izolasyonu özelliklerine sahiptir. Pomza bu özelliği sayesinde kış aylarında dondurucu soğuklardan, yaz aylarında ise kavurucu sıcaklardan yüksek oranlarda izolasyon sağlamaktadır. Kullanımı yıllar öncesine dayanmaktadır. Kapadokya bölgesindeki doğal konutlar ile Nevşehir ve Niğde bölgesinde soğutma deposu olarak kullanılan doğal mekanlar bunun bir örneğidir. İnşaat sektöründe kullanımı Romalılar dönemine dayanmaktadır. Ayasofya’nın kubbesinde de bu malzemenin kullanıldığı bilinen bir gerçektir. Daha çok ses ve ısı izolasyonu sağlamak amacıyla üstün izolasyon özellikleri, hafifliği ve depreme dayanıklılık gibi nitelikleri ile yüzyılı aşkın süredir pomza ürünleri kullanılmaktadır.

Dünyadaki toplam pomza rezervinin yüzde 45’lik bölümünün Türkiye’de bulunduğu tahmin ediliyor. Rezervler Türkiye’de İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yoğunlaşmış durumda. Mevcut yataklar Orta Anadolu’da özellikle Ürgüp Avanos ve Kayseri’nin Talas-Tamarza-Develi bölgesinde yoğunlaşmış. Ayrıca Bitlis, Van, Ağrı, Kars, Ankara, Isparta ve Muğla illerinde de yoğun pomza yatakları bulunuyor.

Piyasa fiyatı 70 lira civarında olan Pomza 250’nin üzerinde ayrı sektörde değerlendiriliyor.

Bir Cevap Yazın