Bunu bilin, öyle yiyin!

0
906
Dünyada her yıl 6 milyon çocuk açlıktan ölürken Türkiye'de her gün 6 milyon ekmek çöpe gidiyor!
Dünyada her yıl 6 milyon çocuk açlıktan ölürken Türkiye'de her gün 6 milyon ekmek çöpe gidiyor!

Dünyada her yıl 6 milyon çocuk açlıktan ölürken Türkiye’de her gün 6 milyon ekmek çöpe gidiyor!

İSTANBUL – Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada açlık ve yetersiz beslenme yüzünden her gün 17 bin, her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor. 900 milyon kişi her sabah açlıktan ölme riskiyle güne başlıyor. Bu acı tabloya rağmen Türkiye’de günde 6 milyon, yılda 2 milyar adet ekmek çöpe gidiyor. Ekmek israfının en önemli nedenlerinden biri ise Türkiye’de paketli ekmek tüketiminin az olması ve ekmeği saklama koşulları konusundaki bilinç eksikliği… İşte Doygun Ekmek’ten, ekmeği taze tutmanın püf noktaları…

2007 yılında yılda 200 kilo kişi başı ekmek tüketimi ile dünyada en çok ekmek tüketen ülke olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiğimizi vurgulayan Doygun Ekmek Pazarlama Müdürü Burcu Özcan, Ambalaj Sanayicileri Derneği’nin verilerine göre paketli ekmek tüketimi artarsa, çöpe giden ekmeğin yüzde 50’sini kurtarma şansımız olduğuna dikkat çekti.

Ekmeği buzdolabında değil, derin dondurucuda saklayın!
Paketli ekmeklerin derin dondurucuda yaklaşık altı ay kadar rahatlıkla saklayabileceğini söyleyen Özcan, “Yemek istediğinizde ekmek kızartma ve tost makinelerinde ısıtarak ya da kendiliğinden çözünmesini bekleyerek ekmeğinizi ilk günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz” diye konuştu. Özcan, herhangi bir şekilde bayatlamış ancak küflenmemiş olan ekmeklerin de çeşitli yemek ve tatlılarda kullanılabileceğini sözlerine ekledi.

haber365

Bir Cevap Yazın