Burdur’da Zoonoz Hastalıklarla İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

0
932
brusella

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünde Zoonoz Hastalıklarla İlgili Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı.

Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ahmet Beleş toplantı salonunda İl ve ilçe Müdürlüğü veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenlerine Konya Veteriner Kontrol Enstitüsünden gelen uzmanlar tarafından brusella, koyun keçi vebası, numune alımı, gönderimi ve numune kabul kriterleri konularında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Yoğun ilginin olduğu toplantıda bakanlığımız tarafından 10 yıl süre ile uygulanan Brusella kontrol ve mücadelesi anlatıldı. Brusella göz aşısı ile ilgili sorunlar ve çözüm önerileri tartışıldı. Koyun keçi vebası hastalığıyla ilgili ilimizde ve diğer illerdeki uygulamalar değerlendirdi..

Bulaşıcı hastalıklar ve çeşitli nedenlerle ölen hayvanlardan alınan numunelerin gönderilme kriterleri, yapılan hatalar ve numune kabul kriterleri konusunda uzman veteriner hekim Yasin GÜLCÜ Murat ŞEVİK ve Orhan TAT tarafından sunumlar yapıldı.

İl Müdürü Ş. Fırat ERKAL “İlimiz hayvancılık bakımından ülkenin önde gelen illerinden birisidir. Ülkemizde yaygın olarak görülen ve yetiştiricilerimizin hastalıklardan kaynaklanan kayıpları il ekonomisini son derece olumsuz yönde etkilemenin yanısıra, insan sağlığını da tehdit etmektedir. Zoonoz hastalıklarla mücadele için ilimizde bulunan damızlık dişi ve erkek sığırların ,koyun ve keçilerin aşılanması ile ilgili çalışmalarımız hızla devam etmektedir” dedi.

Kaynak: http://www.burdur-tarim.gov.tr/

Bir Cevap Yazın