Burhaniye Köylerinde Organik Tarım Anlatılacak

0
1009
Burhaniye-Koylerinde-Organik-Tarim-Anlatilacak

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nün öncülüğünde düzenlenen “İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım” konulu konferansta bir konuşma yapan Kaymakam Osman Yenidoğan, konunun köy köy anlatılacağını söyledi.

Toplantıda Global Kontrol ve Sertifikasyon A.Ş, yönetim kurulu başkanı Buğra Türk, İyi tarım Uygulamaları ve Organik Tarım konusunda bilgi verirken, Ziraat Mühendisi Necati Akın da, organik tarımda yapılması gerekenleri hatırlattı. Ticaret Odası Salonu’nda düzenlenen toplantıya, teknik elamanlar ve çiftçi temsilcileri katıldı. Toplantının açış konuşmasını yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Dursun Okur, toplantının hayırlı olmasını diledi. Sunuculuğunu edebiyat öğretmeni Ahmet Altınsoy’un yaptığı toplantıda kürsüye gelen Kaymakam Osman Yenidoğan, ilçenin tarım ve hayvancılığını rakamlarla anlatırken, İyi tarım Uygulamaları ve Organik Tarımın önemini vurguladı. Dünyada organik tarımın çok öne çıktığını anlatan Kaymakam Osman Yenidoğan, “İlçemizin Kırtık köyünde organik tarım başlamıştır. Bunun yaygınlaştırmamız lazım. Bunun için bu konuyu köy köy gezerek anlatacağız. İlçemizde tarım çok önemli. Devlet organik tarıma daha çok destek veriyor. İlçemizdeki ekilebilir arazilerin yüzde 75’ini zeytinlikler oluşturmaktadır. Bunun için zeytincilik de iyi tarım uygulamaları kapsamına alınmalı. Bu yıl bir kişi zeytin için başvurdu. Bu önemli bir başlangıç. Kırtık köyünde 34 çiftçi organik tarım yapmaktadır. Bunu diğer köylere de yaygınlaştırmamız gerekiyor. Tarımsal üretimi farklılaştırmak lazım. Kaliteli üretim yapmalı. Zeytin iyi tarım uygulamaları kapsamına alınırsa ilçemize gelen turistler daha çok zeytinyağı alacaktır. İnsanlar belgeli ve sertifikalı ürünlere ilgi gösteriyor. Daha çok butik üretim yapalım. Bu konuyu köy köy gezerek anlatmamız lazım. Toplantının düzenlenmesinde emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Toplantıya katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Global Kontrol Sertifikasyon A.Ş. yönetim kurulu başkanı Buğra Türk de İyi tarım Uygulamaları ve Organik Tarım da sertifikalandırma konularını anlattı. Laleli Zeytinyağı İşletmesinden Ziraat Mühendisi Necati Akın da, organik tarım uygulamasında dikkat edilmesi gereken kuralları anlattı.

haber365

Bir Cevap Yazın