Burhaniye’ye Stevia Dikimi İçin Özel Makine

1
1023
Burhaniye’ye Stevia Dikimi İçin Özel Makine

Burhaniye’de geçtiğimiz yıl ilk kez yapılan stevia (şeker otu) dikimi olumlu sonuç vermesinden sonra, Balıkesir Valisi Ahmet Turhan’dan da makine desteği geldi.

Konya’da imal edilen özel stevia dikim makinesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Advertisement

Kaymakamlığın desteğiyle oluşturulan örnek bahçede kullanılmak üzere Vali Ahmet Turhan’ın desteğiyle dikim makinesi satın alındı. Konya’da Baki Tarım tarafından üretilen makine, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne teslim edildi. İlçede şeker otu dikimini yaygınlaştıracaklarını anlatan Stevia Derneği Başkanı Selahattin Güvenç, “İki yıl önce başlattığımız deneme üretiminden çok iyi sonuçlar aldık. Geçtiğimiz yıl da kaymakamlığın desteğiyle örnek bahçe oluşturduk. Konuyu Valimiz Ahmet Turhan’a anlattık. Bize makine desteği verdi. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu makine sayesinde stevia dikimi çok kolaylaşacak. Burhaniye, stevianın merkezi olacak” dedi.

Makinenin dünyada bir ilk olduğunu anlatan imalatçı firma yetkilisi Makine mühendisi Cavit Şirin’de, “Makine, dikimin yanı sıra damlama sulama sistemi çekimi, naylon serme ve can suyu verme işlevi de yapacak. Bu makineyi özel olarak imal ettik. Burhaniyeli çiftçilere hayırlı uğurlu olsun. Önümüzdeki yıl da stevia hasat makinesi yapmak istiyoruz”

1 YORUM

Bir Cevap Yazın