Bursa Siyah İnciri İhracatında Artış

0
1189
Bursa Siyah İnciri İhracatında Artış

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, geçen yıl 16 bin 400 ton ihraç edilen Bursa siyah incirinde bu yıl yüzde 10’luk bir artış öngördüklerini söyledi. Çalı, “Bursa siyah incirinde 2014 yılında ton bazında 18 bin ton ile 40 milyon dolarlık bir ihracat bekliyoruz.” dedi.

UYMSİB, Bursa Siyahı İnciri Konferansı ve Sektör Toplantısı’na ev sahipliği yaptı. Bursa siyah incirinin 2014 ihracat hedefleri hakkında bilgi veren Dr. Salih Çalı, 2013 yılında Bursa siyah incirinde ton bazında 16 bin 400 tonluk bir üretim ile 35 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirildiğini hatırlattı.
2014’te bu rakamda yüzde 10’luk bir artış beklediklerini ifade eden Çalı, “ Bu yıl ton bazında 18 bin ton ile 40 milyon dolarlık bir ihracat bekliyoruz. Hatta bu yüzde 10’luk artış daha fazla da olabilir.” diye konuştu.

40 MAHALLEDEN 30 ÜLKEYE İHRACAT

Bursa’da 40 mahallede incir üretiminin yapıldığını söyleyen Dr. Salih Çalı, bu incirin 100’ün üzerindeki ihracatçı aracılığıyla dünyada 30 civarı ülkeye ihraç edildiğini dile getirdi.
ABD pazarında yer alması için çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Çalı, şöyle devam etti: “Çalışmalarımız 2007 yılında başlamıştı. 2012 yılı eylül ayında adetleri olmamasına karşın üst düzey teknik yetkililer arazide Bursa siyah incirinde incelemelerde bulundular ve bir protokolle ABD’ye incir ihraç izninin alınacağını ifade etmenlerine karşın, 2013 nisan ayında ABD’den gelen yazılı cevapta, uluslararası geçerliliği olan ve teknik engelin aşıldığına ilişkin bir rapor beklediklerini belirttiler. Bu yüzden bu süreç en az 2 yıl kadar daha uzadı.”

İNCİR ARAŞTIRMA İSTASYONU KURULMASI İSABETLİ OLACAKTIR

Bursa’da, Aydın’dakine benzer bir incir araştırma merkezinin kurulabileceğini kaydeden Çalı, Aydın’daki kadar kapsamlı olmasa da Bursa’mızda da başlangıçta küçük bir merkez oluşturulabilir diye düşünüyorum. Bu kapsamda gelecek yıllarda yeni gelişmeler olabilir. Bizim yeni pazarlara girebilmemiz için güçlü olmamız lazım. Biz biliyoruz ki güçlü üretici olmadan güçlü ihracatçı olmaz, güçlü ihracatçı olmadan da güçlü üretici olmaz. Bu bilinçle hareket ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın