Bursa’da kadın çiftçiler “ekinezya” yetiştirmeye başladı

0
5925
Bursa'da kadın çiftçiler "ekinezya" yetiştirmeye başladı

ABC Deterjan tarafından, “Her yıl Türkiye’nin farklı bir bölgesinde kadın çiftçiler ile farklı bir tıbbi ve aromatik bitkiye destek verme” hedefiyle 3 yıl önce başlatılan “ABC ile Yerli Yerinde” isimli sosyal sorumluluk projesinin bu yılki durağı Bursa oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile yapılan proje kapsamında Dağkadı Üreten Kadınlar Kalkınma Kooperatifi’nde düzenlen toplantıda konuşan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, ellerinde pek çok kadın projesinin bulunduğunu belirterek, ABC Deterjan’ın şubatta kendilerine gelmesi sonrası çok sevindiklerini ve hemen kooperatif yetkilileri ile görüştüklerini söyledi.

Tarımın ülke ve ekonomi için öneminden bahseden Aygül, “Geleneksel tarım ürünlerinin yanı sıra ülkemizde bu anlamda dev bir hazine daha var: Tıbbi ve aromatik bitkiler. Bursa olarak bu bitkilere büyük oranda değer katma çabalarımız sürüyor” dedi.

“Tıbbi ve aromatik bitki üretimiyle tarımda katma değeri artıyor”

Bursa'da kadın çiftçiler "ekinezya" yetiştirmeye başladı

Hamit Aygül, tarımda çok önemli bir değerlerinin daha bulunduğunu, bu değerin çiftçilik yapan kadınlar olduğunu kaydederek, “Bursa’da çok büyük oranda çiftçiliği kadınlarımız ile yürütüyoruz. Açıkçası tarım alanında kadınlarımızın erkeklerden daha fazla değer oluşturduklarını söyleyebilirim. ABC’nin bize başvurusu sayesinde bir taşla iki kuş vurmuş olduk” diye konuştu.

Tarımsal üretimde katma değeri yüksek ürünlerin öneminden bahseden Aygül, “Özellikle köylerde üretilen tarımsal ürünlerin ekonomiye daha yüksek katma değerli olması için kadınlarımıza ihtiyacımız var” dedi.

Aygül, proje kapsamında kadınlara tahsis edilen tarlanın 5 dönümünde ekinezya yetiştirilmeye başlandığını belirterek, tıbbi ve aromatik bitkiler sektöründe tarımsal üretimi canlandırmaya çalıştıklarını bildirdi.

Bu yıl ekilen ekinezyada ilk hasadın gerçekleştirildiğini dile getiren Aygül, “Önümüzdeki süreçte bu ekinezyalar kurutulup paketlenerek kendi kooperatif markasıyla iç ve dış piyasaya sunulacak. Zamanla bu köy marka haline gelecek. Lavanta ve benzeri başka ürünlerimiz de var. Fakat yöre yöre bazı ürünleri ön plana çıkarmaya çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

ABC Deterjan’ın üç yıl önce başlattığı ABC ile Yerli Yerinde kurumsal sosyal sorumluluk projesinin ilk bölgesi Osmaniye ilinin Bahçe ilçesi oldu. Burada kadın çiftçiler tarafından safran bitkisi yetiştirildi. İkinci yılında Tarım ve Orman Bakanlığı ile iş birliği gerçekleştirilerek Ordu’nun Perşembe ilçesinde taflan bitkisine destek verildi.

“Safran ve taflandan sonra sıra ekinezyada”

ABC Deterjan Pazarlama Müdürü Deniz Özyer de, 2017’de Osmaniye Bahçe’deki safran çalışmalarını geçen yıl Ordu Perşembe’de taflan ile devam ettirdiklerini söyledi.

Bu yıl da sürdürebilirliği ve kurumsallığı sağlamak amacıyla başvurdukları Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yönlendirmesiyle Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün kapısını çaldıklarını aktaran Özyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekinezya projesi, Türkiye için bir örnek sağlayacak olması açısından da ilgimizi çekti. Buradan 30 kadının ekmek yiyecek olması bizim için büyük bir gurur kaynağı. Osmaniye Bahçe, Ordu Perşembe ve son olarak Bursa Dağkadı ile birlikte yaklaşık 200 kadın bu proje sayesinde gelir elde edebiliyor. 2025’e kadar ABC ile Yerli Yerinde projesi sayesinde 500 kadının gelir elde etmesi için çalışacağız.”

Özyer, gelecek yıllarda yeni bölge ve yeni bitkileri gündemlerine alacaklarını kaydederek, “Projemizin geleneği olarak kullandığımız tıbbi ve aromatik bitki ile bağlantılı bir ürün versiyonunu satışa sunuyoruz. Bu yıl da ekinezyadan ilham alan sıvı sabun üreteceğiz. Bu üründen gelen tüm geliri de projeye bağışlayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Toplantıda verilen bilgiye göre, proje kapsamında ilk olarak Osmaniye Bahçe’de kadın çiftçilerle safran üretimi yapıldı. Pilot proje olarak yapılan denemelerde safranda büyük başarı elde edildi. İlk yıl 600 gram safran üretilmesi sağlandı, proje sayesinde 20 kadın gelir elde etti.

İkinci yıl ise Ordu Perşembe’de taflan bitkisine destek verilerek çürüyen taflan meyvelerinin ekonomiye katkı sağlaması gerçekleştirildi. Kurulan meyve kurutma ünitesi sayesinde bu yıl sonuna kadar taflan dahil 400 ton meyve değerlendirilmiş olacak.

Son olarak Bursa’da 5 dönümlük alana mart ayında 20 bin adet ekinezya fidesi dikildi. Yılda 3 defa hasat yapılabilen ve bir kez dikildiğinde 4 yıl ürün veren ekinezyanın dönümünden 300 kilogram kurutulmuş ürün elde edilmesi hedefleniyor.

Bir Cevap Yazın