Bursa’da küçükbaş üretimini artacak

0
994
Bursa’da küçükbaş üretimini artacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik, Bursa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği (BDKKYB) Başkanı Yıldırım Oran’ı ziyaret etti. Bursa’da küçük baş hayvan yetiştiricilerinin mevcut durumunun değerlendirildiği ziyarette iki kurumun birlikte yapabileceği çalışmalar üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Bursa’da göreve başladıktan sonra kendisini ziyarete gelen kurumlara iade-i ziyaretleri yaptığını söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik, yetiştirici birliklerinin ülkedeki hayvan varlığının artması açısından büyük öneme sahip olduklarını belirtti. Türkiye’deki hayvancılığın istenen seviyeye gelmesi için herkese büyük sorumluluk düştüğünü belirten Çelik, “İl Müdürlüğü olarak sizlerle ortak çalışmalar yaparak Bursa’da küçük baş hayvancılığın geliştirmek istiyoruz. Bu konuda bize düşenleri yapmaya hazırız” diye konuştu.

BDKKYB Başkanı Yıldırım Oran yapılan ziyaretten çok memnun olduğunu söyledi. Türkiye’de hayvancılığın bir türlü istenen seviyeye gelemediğini belirten Yıldırın Oran, uzun yıllar hatalı uygulanan politikalar yüzünden ülke hayvancılığının sürekli geri gittiğini, et ve süt fiyatlarının tüketiciler açısından çok yükseldiğini, üreticilerin ise maliyetlerini karşılayamadıklarına dikkat çekti.

Son yıllarda hükümetin hayvancılığa önem vermeye başladığını ve bu durumdan memnun olduklarını belirten Oran, teşvik uygulamaları ile hayvancılığın geliştirilmek istendiğini belirterek, “Fakat bazı hatalar yine yapılıyor. Bu hataları zaman zaman yetkililere gerek medyadan gerekse karşılıklı görüşmelerimiz ile iletiyoruz” diye konuştu.

BDKKYB olarak Bursa’da küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için, “sera barınak” projesi hazırladıklarını ve bu projelerine Bursa Valisi Şahabettin Harput’un büyük destek verdiğini söyleyen Yıldırım Oran, “Vali yardımcımızın başkanlığında bir komisyon oluşturduk. Çalışmalarımız Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda kabul görüyor. Ayrıca Uludağ Üniversitesi ve Kahramanmaraş Zirve Üniversitesi ile de ortak çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımızda İl Müdürlüğümü de yanımızda görmek bize şevk ve cesaret veriyor” dedi. Oran’ın talebine Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Ömer Çelik olumlu cevap verirken ,toplantının yakın bir gelecekte yapılması kararlaştırıldı

Bir Cevap Yazın