Bursalı çiftçilere ‘çekirge istilası’ uyarısı

0
932
Bursalı çiftçilere 'çekirge istilası' uyarısı

Bursa’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, çiftçilere ‘çekirge istilası’na karşı uyarıda bulundu.

Orhaneli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Tepecik Köyü’nde görülen çekirge istilası üzerine çiftçilere uyarıda bulundu. İlçe Müdürü Ergin Alkan, çiftçilerin dikkatli ve duyarlı olması gerektiğini ifade ederek, tarlasında yoğun çekirge zararı gören çiftçilerin zaman kaybetmeksizin ilçe müdürlüğünü durumdan haberdar etmesi gerektiğini söyledi. İlçe Müdürlüğü ile İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesinde görevli teknik personelden oluşan ekip, durumu yerinde değerlendirdi. Tepecik Köyü Dikmen mevkinde kültür bitkilerine zarar veren çekirgeye karşı devlet yardımı şeklinde ücretsiz ilaçlama uygulaması gerçekleştirdi.

ÇEKİRGE ÜRÜNLERE NASIL ZARAR VERİR
Çekirgeler bitkileri yemek ve saplarını kesmek suretiyle zarar verirler. Birçok kültür bitkisi üzerinde beslenir, özellikle genç bitkilere daha büyük zarar verirler. Yeşilçekirgeler çayır ve otlaklarda, bağ ve meyve fidanlarında, kara çekirgeler ise yeni gelişen tohumların kök ve saplarında, bağlarda körpe filizlerinde, sebzelerde, pancar, pamuk ve tütün fidelerinde beslenir.
Çekirgelerle en etkin mücadele çekirgelerin yavru (nimf) döneminde yapılır. Çekirge uçmaya başlandıktan sonra yapılan mücadelenin bir yararı yoktur

haber46

Bir Cevap Yazın