‘Büyük besiciler feryat ediyorsa demek ki biz doğru yapıyoruz’

0
1097

Kilosu geçen yıl 35 liraya kadar çıkan kırmızı etin fiyatını 15-20 lira seviyelerine indiren ithalat tüketiciyi sevindirirken besicileri kızdırdı.

Peş peşe üretime ara verdiklerini açıklayan üç büyük üretici firmayı blöf yapmakla suçlayan Tarım Bakanlığı yetkilileri, “Sektördeki bazı güç grupları feryat ediyorsa demek ki biz doğru bir şeyler yapıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. 

Türkiye’nin önde gelen kırmızı et üreticilerinden Banvit, Koç Holding ve Saray Halı’nın (Saray Çiftliği) ithalattan dolayı fiyatların düşmesi sebebiyle hayvan alımını durdurmalarına Tarım Bakanlığı’ndan sert tepki geldi. Bu şirketlerin, ithalat öncesi yüzde 50’lere varan kâr marjlarıyla çalıştığını belirten Bakanlık kaynakları, “Onlar feryat ediyorsa demek ki biz doğru yapıyoruz.” ifadelerini kullandı. Tüketicinin ucuz ve kaliteli ete ulaşması ve piyasanın normale dönmesi için ithalatın devam edeceğini vurgulayan üst düzey yetkili, sektördeki bazı firmaları blöf yapmakla suçladı.

Geçen yıl etin kilosu 30-35 liraya kadar yükselmiş, bunun üzerine Tarım Bakanlığı, havyan ithalatına başlayarak fiyatı 15-20 lira seviyelerine indirmişti. Tarım Bakanlığı’nın üretici firmaları korumak için milyarlarca TL teşvik ve destek verdiğini belirten Bakanlık kaynakları, buna karşın iç piyasanın dengelenmesi için de gerekli adımları attıklarını dile getirdi. Piyasaların belli bir seviyeye gelene kadar ithalatın devam edeceğine dikkat çeken Bakanlık yetkilisi, şirketlerin restini de ortak bir ‘blöf’ olarak değerlendirdi. Hiçbir kurum ve kuruluşu zarara uğratmak gibi bir gayelerinin de söz konusu olamayacağının altını çizdi. Banvit, Koç Grubu ve Saray Çiftliği’nin üstü kapalı olarak Bakanlığı tehdit ettiğini belirten sektörün önemli bir temsilcisi ise devletin bu baskıya boyun eğmemesi çağrısını yaptı. Bahsi geçen firmaların ithalat öncesi yüzde 50’lere varan oranda kâr ettiğine de işaret eden sektör temsilcisi, bugün bu oranın yüzde 20-25 seviyesine gerilemesinin bile şirketleri rahatsız ettiğini öne sürdü. Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener ise sektörden çekilmelerinin söz konusu olmadığını, sadece buzağı girişini durdurduklarını kaydetti. Ellerinde 20-21 bin hayvan olduğunu anlatan Görener, bunu da belli aralıklarla keseceklerini bildirdi. Bakanlığa karşı blöf niyeti taşımadıklarını ifade ederken, problemin çözümü için iyimser olduğunu söyledi. Saray Halı Yönetim Kurulu Başkanı Necati Kurmel de, “Ahırlarımız dolu. Daha önce ayda 2 bin 500 hayvan ahıra girerken, aynı oranda kesime gönderiliyordu. Benim tek sıkıntım, aynı girdiye rağmen çıkışın istenilen düzeyde olmaması.” şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı: Zaman Gazetesi – www.zaman.com.tr

Bir Cevap Yazın