Büyükçekmece Ziraat Odası Başkanı Recep Erol’dan Dünya Çiftçiler Günü Organizasyonu

0
1330

Büyükçekmece Ziraat Odası, 14 Mayıs Çiftçiler Günü için düzenlemiş olduğu organizasyonla Büyükçekmecelileri bir araya getirdi.

Sn. Recep Erol -1

Büyükçekmece Ziraat Odasının her yıl geleneksel olarak kutladığı Dünya Çiftçiler Günü etkinliği Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleşti. Yöre sanatçılarının ve folklor ekiplerinin sahne aldığı organizasyonda Arıcılık ve Biçerdöver kursiyerlerine de sertifikaları verildi.

 

Büyükçekmece Kaymakamı İbrahim Yurdakul ve Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün de katıldığı etkinliğe Büyükçekmece Eski Kaymakamı Hayrettin Altunok’un yanı sıra Siyasi parti temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, Bazı Belediye meclis üyeleri, Muhtarlar ve Çiftçiler katıldı.

Çiftçiler günü kutlama gecesi saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Slayt gösterisinin ardından açılış konuşmasını yapan Oda Başkanı Recep Erol çiftçilerin yaşadığı sorunları dile getirdi.

Sn. Recep Erol

Organizasyonda konuşma yapan Büyükçekmece Ziraat Odası Başkanı Recep Erol konuşmasında çiftçilerin sorunlarına değinirken, çiftçilerin yarınlarına dair de mesajlar verdi. Erol; ülkemizde özelikle son yıllarda uygulanan tarım politikaları nedeni ile ziraatın ileriye gittiği açıkça görülüyor. Tarım son derece riskli bir sektördür. Tabi bu sektöründe kendi içinde bir takım sorunları vardır. Bu sorunlar tarımsal arazilerin düşük olması, yapısal sorunlar ve en büyüğü örgütlenme sorunudur. Ayrıca kooperatifçilik imkânı da sahip değiliz. Tarımsal vergilerin düşürülmesi ve muafiyeti de söz konusu değil. Bütün bunların neticesinde arz ve talep isteği de oluşmuyor. Bütün bunlara rağmen ve bu sorunların çözümü için ziraat odalarımızın sayısı artıyor. Projeler üretip AB fonlarından faydalanabiliyor. STK’lar la, derneklerle ve diğer kuruluşlar ile birlik içerisinde olmamız ile daha da yükseliyoruz. Çiftçiler olmasa dünya genelinde bir gıda yetmezliği, bir gıda sorunu, bir çok sağlık sorunu ve en önemlisi de çok büyük bir kıtlık baş gösterir. Türkiye olarak dünyada tarım potansiyeli açısından 7. sırada olan bir ülkeyiz. Bu başarı tarım sektörü ve tarımcılar sayesinde olmuştur” dedi.

Programda arıcılık ve biçerdöver kurslarını başarı ile bitirenlere sertifika verilirken, anneler günü şiirlerinin okunması ve sanatçıların seslendirdiği şarkılar gibi özel sunumlarda yapıldı. Programa çiftçilerin yanı sıra; Büyükçekmece Kaymakamı İbrahim Yurdakul, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece Esnaf Odası Başkanı Rahmi Yazıcı, MHP Büyükçekmece İlçe Başkanı Alaatin Yavuz Güneş, siyasi parti temsilcileri bir çok meclis üyesi ve iş adamı katıldı.

Gecede konuşan ilçe Kaymakamı İbrahim Yurdakul ise dünyada tarım yapılacak arazinin azaldığını belirterek çağın gerisinde kalmamak için çiftçilerimiz Üniversiteleri rehber edinmek zorundadır dedi.

Organizasyonda konuşma yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; Öncelikle bu organizasyon ülkemize yakışan bir aktivite. Çiftçilik Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli uğraş ve en büyük geçim kaynaklarından biridir. Çiftçilerin ellerinde çok doğal büyük imkanlar var, nedir bunlar; toprak zenginliği, su zenginliği. Bu ülkenin lokomotifi çiftçilerdir. 76 milyonluk bir ülkeyi kurtaracak kalkındıracak unsur tarımdır” şeklinde konuştu.

KAYNAK : http://www.buyukcekmeceziraatodasi.org

Bir Cevap Yazın