Büyükçekmecede Hasat Sezonu Dualarla Açıldı

0
1454

Büyükçekmece’de 2013 – 2014 yılı hasat dönemi dualar eşliğinde açıldı. Her yıl geleneksel olarak kutlanan Hasat Şenliğine katılan ilçe kaymakamı İbrahim Yurdakul ve İBB Meclis üyesi Recep Erol biçerdöver ile buğday tarlası biçtiler.

Recep Erol -4

Yurdakul: Takdire şayan

Karaağaç mahallesinde düzenlenen Hasat Şenliği’nde köy kahvaltısıyla çiftçiler ile buluşan kaymakam Yurdakul, burada törene katılan çiftçiler ve konuklarla sohbet etti. Kaymakam, 2013-2014 yılı hasat döneminin çiftçiler için umdukları gibi geçmesini diledi. Programı düzenleyenlere; başta Recep Erol ve emeği geçenlere teşekkür eden Yurdakul, “Bu hasat döneminin bütün çiftçilerimiz için başta tarlaya tohum ekerken ne bekliyorlarsa onu almalarını temenni ediyorum. Gönüllerinden ne geçiyorsa nasıl bir kazanç, nasıl bir bereketli mahsul istiyorlarsa bunların olmasını diliyorum” dedi. Kaymakam Yurdakul, konuşmasının devamında ise “Büyükçekmece’nin bu tarafı çok güzel bir Anadolu kasabası havasında olması hem İstanbul’dayız hem de bir tarafımızda köy hayatına benzer bir hayat sürüyoruz. Çiftçilerimiz var bir şeyler ekip biçiyorlar, üretiyorlar. Bu işler zor ve hakikaten zahmetli işlerdir. Bir takım teşvik ve imkanlardan Anadolu’dakiler gibi yararlanmamakla birlikte bu mücadeleyi İstanbul’da sürdürmeleri de ayrıca takdire şayandır. Her şeyin gönlünüzce ve de mahsulünüzün bereketli olmasını diliyor Ramazanı ayınızın da mübarek olmasını diliyorum” dedi.

Mazot can yakıyor

Büyükçekmece’de geleneksel olarak kutlanan Hasat Şenliği organizasyonunda büyük pay sahibi olan eski Büyükçekmece Ziraat Odası Başkanı ve İBB Meclis üyesi ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Meclis Grup başkanvekili Recep Erol da yaptığı konuşmada öncelikle programa katılan ilçe kaymakamı İbrahim Yurdakul ve beraberindekilere teşekkür etti. Erol, konuşmasında “Bu seneki hasat hamdolsun çok iyi ama mazot ve gübre fiyatları biraz canımızı yakıyor. İnşallah bunlarda da bir iyileşme olur diye ümit ediyoruz. 2013-2014 yılı hasat döneminde çiftçilerimizin ürünün bol, esnafımızın kazançlarının bereketli olmasını Allah’tan temenni ediyor, bütün çiftçilerimize bol kazançlı bereketli bir yıl ve Ramazan ayımızın da hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Recep Erol -6

Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Ömer Köseoğlu da yaptığı kısa konuşmasında hasat sezonunun tüm çiftçilere hayırlı ve bereketli olmasını dileyerek, “Piyasadaki fiyatlarda sıkıntıların olduğunu belirterek gübre ve mazot fiyatlarının sürekli artması çiftçiğe her zaman sıkıntı yaratmaktadır” dedi.

Hasat şölenine katılan kaymakam Yurdakul ve beraberindekiler kahvaltının ardından Doğan Durmaz’a ait çiftçinin tarlasına giderek Müftü Mehmet Narin’in ettiği dualarla hasat sezonunu başlattılar. Duaların ardından ise Kaymakam Yurdakul ve Recep Erol biçerdöverle buğday tarlasındaki ekini birlikte biçtiler. Tören sonrası ise Büyükçekmece ziraatçıları adına Recep Erol, hasat şölenine katılan kaymakam İbrahim Yurdakul’a çiftçilerin kendi ürettikleri organik bal, Süt ve fasulye gibi çeşitli ürünlerden oluşan yiyecekleri hediye etti.

Recep Erol -5

Yoğun katılım

Büyükçekmece Karaağaç Mahallesi Erol’un yerinde sabah kahvaltısı ile başlayan geleneksel hasat şenliği programına Büyükçekmece Kaymakamı İbrahim Yurdakul’un yanı sıra Büyükçekmece Ak Parti İBB Meclis üyesi ve Büyükçekmece Belediye Meclis Grup Başkanvekili Eski Büyükçekmece Ziraat Odası başkanı Mali Müşavir Recep Erol, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yücel Duman, İlçe Müftüsü Mehmet Narin, İlçe Tarım Kredi Kooperatif Müdürü Ömer Köseoğlu, Kızılay Mimarsinan Kumburgaz Şübe başkanı Mehmet Seyitoğlu, Atatürk Mahalle muhtarı Alkış Barış, Karaağaç Mahalle Muhtarı Nejat Doğan, Dizdariye Mahalle Muhtarı Celal Büyüközer, Büyükçekmece Ziraat Odası yöneticileri, Çiftçi haklarını koruma kurulu yöneticileri Doğan Durmaz, İbrahim Çubukçu ile aralarında Mehmet Gürman, Sinan Yavuz ve çok sayıda Büyükçekmece’de ziraatçılık yapan çiftçiler katıldılar.

KAYNAK: http://www.haberdar.com.tr/

Bir Cevap Yazın