Büyükşehir’den 3 bin 600 KM’lik ova yolu

0
964
Büyükşehir’den 3 bin 600 KM’lik ova yolu

İZMİR Büyükşehir Belediyesi, tarlalara daha kolay ulaşım sağlanması ve ürün kalitesini artırmak için başladığı ova yolu asfaltlamalarında, İzmir-Londra arasındaki mesafeden daha fazla yol kat etti. Büyükşehir Belediyesi, 3 bin 600 kilometrelik çalışma için 340 milyon TL harcadı.

Ova yollarına yatırım yaparak tarım arazilerini tozdan kurtaran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan sathi kaplama çalışmalarına devam ederken bir yandan da sınırlarına yeni bağlanan ilçelerde zemin hazırlığı çalışmalarını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 2004 yılında başlatılan ova yollarının düzenlenmesi projesi kapsamında bugüne kadar 18 milyon metrekare üretim yolunun sathi kaplamasını gerçekleştirdi. Köylünün yüzünü güldüren proje kapsamındaki çalışmalarda, 5 metre genişliğinde 3 bin 600 kilometre yolu asfaltlayarak İzmir- Londra arasındaki (3 bin 556 kilometrelik) mesafeyi bile geride bıraktı. Büyükşehir Belediyesi, 340 milyon lira kaynak ayırdığı bu çalışmalarıyla çiftçileri kışın çamurdan, yazın tozdan kurtardı. Ürünlerinin kalitesi artarken alıcıların ulaşımı kolaylaştı; maliyetler azaldı. Böylece, “yerelde kalkınma” hedefi doğrultusunda da önemli adımlar atılmış oldu.

Büyükşehir’den 3 bin 600 KM’lik ova yolu

YENİ BAĞLANAN İLÇELERE 2.1 MİLYON KİLOMETRE

Büyükşehir Belediyesi son olarak, yeni yasa ile sınırlarına dahil olan Bergama, Beydağ, Dikili, Karaburun, Kınık, Kiraz, Ödemiş ve Tire’de 2.1 milyon metrekarelik alanın, yani 420 kilometrelik ova yolunun asfaltlama çalışmalarını tamamladı. Kent genelinde mevsim şartlarından dolayı ara verilen sathi kaplama imalatının, havaların ısınmasıyla birlikte bahar aylarında tekrar hız kazanacağı belirtildi. Sathi kaplama çalışmalarına ara verilse de, İZBETON ekipleri, çiftçilerin kullandığı ova yollarının çamur olmasını engellemek için altyapı zemin hazırlığı çalışmalarına devam ediyor.

2004-2013 yılları arasında 3 bin 220 kilometre sathi kaplama yol çalışmasını bitiren Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında bu mesafeyi 3 bin 600 kilometreye çıkardı. 2015 yılında planlaması yapılarak çalışma programına alınan 400 kilometre yol ile birlikte toplam 4 bin kilometre ova yolu asfaltlanmış olacak. 2015 yılı için planlanan alanlarla birlikte, 2004-2015 arasındaki ova yolu sathi kaplama asfalt maliyeti ise 380 milyon TL’yi bulacak.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/

Bir Cevap Yazın