Cadde ve sokaktaki pazar yerleri

0
598
Haller Yasası, kaldırım işgallerinin önlenmesini sağlar -kaldırım pazarı

ANTALYA (A.A) – Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Mehmet Çakman, 5957 sayılı yeni ”Hal Yasası” çerçevesinde hazırlanan yönetmelikte yer alan, ”Cadde ve sokaklarda pazar yeri açılamaz” maddesi başta olmak üzere yönetmeliğin pazarcı esnafını zor durumda bırakacak 8 maddesinde değişiklik yapılmasına ilişkin önerge vereceklerini söyledi.

Haller Yasası, kaldırım işgallerinin önlenmesini sağlar -kaldırım pazarı

TÜSPAF, 5957 sayılı ”Hal Yasası” kapsamında hazırlanan yönetmelikle ilgili TÜSPAF’a bağlı oda başkanlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi. Çakman, burada yaptığı konuşmada, kanunun ve yönetmeliğin genel anlamda kayıtlı pazarcıların lehine olduğunu ancak bazı sıkıntılara sebep olabilecek maddeleri de tespit ettiklerini belirtti.

Yönetmelik çerçevesinde pazar yerleriyle ilgili tek yetkilinin belediyeler olduğuna dikkati çeken Çakman, ”Yönetmelikte, belediyelerin pazar yerlerini kapatma yetkisi var. Kapatmanın ardından pazarcıların mağduriyetinin giderilmesi anlamında yeni bir yer tahsisi veya pazarcıya sahip olduğu yere karşılık ücret ödenmesi konusunda girişimimiz var” dedi.

Çakman, TÜSPAF’a ait odaların pazar yerlerinde hizmetlerine karşılık aidat toplaması ve diğer hususlarla ilgili konunun uzmanlarıyla ciddi çalışma yaptıklarını anlatarak, ”34 maddelik yönetmelikle ilgili pazarcı esnafını zor durumda bırakacak 8 maddede değişiklik yapılmasına ilişkin önerge vereceğiz. Vereceğimiz önergelerin kabul göreceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

İstanbul Umum Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mesut Şengün de pazar yerlerinin tamamının kapalı alanlara taşınmasını doğru bulmadıklarını belirtti.

İstanbul’da her gün çok sayıda pazar kurulduğuna işaret eden Şengün, tüm bu pazarlar için kapalı alan tahsisinin neredeyse imkansız olduğunu ifade ederek, ”Avrupa’da açık pazarlar kuruluyor. Hatta tanınmış çok önemli meydanlarda dahi pazar yerleri kurulmasına izin veriliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Zonguldak Pazarcılar Odası Başkanı Süleyman Özdoğan ise kentlerinde meydana gelen arzu edilmeyen olayın ardından pazar yerlerinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını vurguladı.

Pazar yerinin çatının çökmesinin ardından kent genelinde 2 hafta süreyle semt pazarlarını açmadıklarını dile getiren Özdoğan, ”Pazar yerlerinin açılmadığı 2 haftalık süreçte normalde pazar yerinde 1,5 liraya satılan bir demet marulun fiyatının marketlerde 9 liraya kadar çıktığını gördük” ifadesini kullandı.

Bergama Sergici Esnafı Odası Başkanı Türkoğlu da pazar yerlerinin kapalı alanlara alınmasına olumlu baktıklarını bildirdi.

Bir Cevap Yazın