Çanakkale 4. Marmara Arıcılık Kongresi Düzenlendi

0
1226

Çanakkale Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi ve Tarım İl Müdürlüğü’nün ev sahipliği yaptığı, uluslararası katılımlı 4. Marmara Arıcılık Kongresi düzenlendi. ÇOMÜ Ziraat Fakültesi konferans salonundaki kongrenin açılışında konuşan Birlik Başkanı Bahri Yılmaz, Türkiye’de 83 bin ton balı, 46 bin kişi ve 4 milyon 900 bin arı kovanıyla ürettiklerini kaydetti.

Bal üreticilerinin devlet ve bilimadamlarıyla sacayağı olduğunu belirten Yılmaz, Türkiye genelinde geçimini bundan sağlayanların başka bir iş yapmadığını vurguladı. Çok zahmetli ve az kârlı bir iş yaptıklarını ancak sürdürmekte de kararlı olduklarını ifade eden Bahri Yılmaz, ”Türkiye’de ve dünyada bir ilki yaparak, 4 milyon 900 bini aktif olan 5 milyon 400 bin kovanı kayıt altında alarak etiketledik. Bu işlemi, 6-7 ayda ve 81 il sorumlusuyla birlikte yaptık. Sofradaki balı kovana kadar takip edebilecek bir sistem kurduk.” dedi. Bu yapıya “Arıcılık Kayıt Sistemi” adını verdikleri kaydeden Yılmaz, yürütülmesini ise Tarım ve Köyişleri Bakanlığı TÜGEM Genel Müdürlüğü ile Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak yaptıklarını anlattı. İllerdeki birliklerinin bunu uygulayıcı birimler olduğunun altını çizen Yılmaz, bunun dışında Çevre ve Orman Bakanlığı, Ziraat Bankası ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarıyla da çok sıkı ilişkilere girdiklerini ifade etti. Ziraat Bankası ile arıcıyı tefecilerden kurtarmak için kolay kredi protokolü imzaladıklarını söyleyen Yılmaz, Çevre ve Orman Bakanlığı’yla ise “bal ormanları” kurulmasına başladıklarını aktardı.

Bugüne kadar birçok önemli kongreye evsahipliği yaptıklarını belirten ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir ise sektörün problemlerine ve çözüm yollarına her açıdan bakmanın yararlı olacağını dile getirdi.

Bu arada bal üreticileri, kongreden önce hazırladıkları stantlarda arı yetiştiricileri ve üreticilerine yönelik kitap ve yeni ürünleri tanıttı.

KAYNAK : http://www.kentselhaber.comhttp://www.makethelist.net

Bir Cevap Yazın