Çanakkale Domatesi Keçi Yemi Oldu

0
1017
domatesin_kilosu_35_kurusa_dustu

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde, üreticiden kilo alış fiyatı 15- 20 kuruşa kadar düşen bölgenin ünlü domatesi, keçi ve koyunlara yem oldu.
Sofralık domatesin merkezi olan Bayramiç ilçesine bağlı Koşuburnu köyünde, Türkiye’nin lezzetini çok iyi bildiği Çanakkale domatesinin toptancılar tarafından tarladan alış fiyatı 15-20 kuruşa düştü. 25 kilo gelen bir kasa domates de 4-5 lira arasında alınmaya başlandı. Dökme salçalık domatesin kilosu 12 kuruşa, 25 kiloluk kasa da 3 liraya kadar indi.
Hazır fabrika yeminin kilosu bir lira olunca, üreticiler de 15-20 kuruş olan bir kilo domatesi yem olarak vermenin daha avantajlı olduğunu düşündü. Üreticiler, düşen fiyatlara tepkisini, ünlü Çanakkale domatesini küçükbaş hayvanlara yem yaparak göstermeye başladı. Koşuburnu köyünde domates yetiştiren Mehmet Eser, “Domatesin kasa fiyatı 4-5 liraya kadar düşünce zarar eder duruma geldik. Şu anda hazır hayvan yeminin kilosu bir lira. Domatesin toptan alış kilo fiyatı 15-20 kuruş. Bu durumda domatesi hayvanlara yem yapmak daha uygun. Eğer fiyatlar bu seviyede devam ederse domates üreticisi perişan olur” dedi.

Bir Cevap Yazın