Çanakkalede Amazon Cevizi Yetişiyor

1
1314
Çanakkalede Amazon Cevizi Yetişiyor

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yaşayan bir çiftçi, kökeni Güney Amerika’daki Amazon bölgesi olan “pikan” cinsi ceviz yetiştiriyor.
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde bir çiftçi, kökeni Güney Amerika’nın Amazon bölgesi olan “pikan” cinsi cevizin fidesini üretmeye başladı. Çiftçi Gürsel Eskici, farklı türde meyve ve sebze üretimine merakı olduğunu, bundan dolayı da pikan cevizi yetiştirmeye başladığını söyledi.
Bir arkadaşında 10 yıl önce gördüğü ceviz cinsini yetiştirmeye uğraştığını belirten Eskici, “Bu cevizi bahçemde üretmek istedim. Diktiğim 3 fidandan sadece biri gelişti. Bu ağaçtan ürün almaya başladım” dedi.
Eskici, pikan cevizinin kökeninin, Güney Amerika’daki Amazon bölgesi olduğu bilgisini verdi. Söz konusu cevizin fidanının ilçe iklimine uyum sağladığını anlatan Eskici, şöyle konuştu:
“Bu cins ceviz çok verimli ve ticareti kolay. Ürünün yağı, kozmetik ve eczacılık sanayisinde kullanıldığı gibi oldukça da lezzetli. Genelde bunu kuru yemiş satıcılarına pazarlıyoruz. Normal ceviz türünden oldukça fazla verim sağlıyor.”
Cevizin kilogramının 150 liradan alıcı bulduğunu belirten Eskici, içlerinin ise genelde dolu olduğunu ve boş olmadığını kaydetti. Amazon cinsi cevizin elde rahatlıkla kırılabildiğini ifade eden Eskici cevizin hasadının aralık aylarında yapıldığını ve üzüm gibi salkım halinde bulunduğunu aktararak sözlerini şöyle noktaladı.
“Yöremizde hiç kimsenin yetiştirmediği bu ürünü yaygınlaştırmak için fidan üretmeye başladım. 6-7 yılda verim alınan bu türün yetiştirilmesi oldukça zahmetsiz. Bunun yanında üreticiye önemli girdi sağlayabilecek bir ürün.”

1 YORUM

Bir Cevap Yazın