Çanakkaleli domates üreticisi umutsuz

0
773
Çanakkaleli domates üreticisi umutsuz

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Kösedere köyü ve civarında yetiştirilen ve ilgi gören tarla domatesinin son hasadını yapan üreticiler umduğunu bulamadı.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Mutlu Yaşar, yaptığı açıklamada, bu yıl alım fiyatlarından dolayı çiftçilerin beklentilerinin karşılanamadığını söyledi.

Pek çok üreticinin hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren Yaşar, “Son hasat döneminde yağmurların da etkisiyle domates üreticileri zor günler geçirdi. Ayrıca tüketici pazarda domatesin şekline ve görünümüne göre karar vermekte, bu yüzden de tarla domateslerine olan talep azalmaktadır. Tüm bu yaşananlar tarla domatesi üreten çiftçilere kötü yansıyor” diye konuştu.

Kösedere Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Aytekin Doğan da bölgelerindeki hasadın 15 gün sonra tamamlanacağını belirtti.

Doğan, domatesin şu anda 70 kuruşa satıldığını kaydederek, bu yıl üretici olarak fiyatlardan memnun olmadıklarını dile getirdi.

Domates üreticilerinden Güngör Sezer de seralarda yetiştirilen domateslerin tarla domatesinin önüne geçtiğini belirtti.

Sezer, “Sera domatesinin görüntüsünün daha can alıcı olması nedeniyle tarlalardaki ürünlerimiz pek tercih edilmemeye başlandı. Son hasat döneminde daha güzel ve lezzetli domatesler üretilmesine rağmen satmakta zorlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

http://www.hurriyet.com.tr/

Bir Cevap Yazın