Canlı hayvan ticaret merkezinde son aşamaya gelindi

0
1019
Doğu’ya Hayvancılık İçin Hibe Desteği

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, canlı hayvan ticaret merkezinin yaz mevsimine girmeden hizmete gireceğini bildirdi.

Başkan Macit Özcan, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı 2 senedir devam eden canlı hayvan ticaret merkezi inşaatını gezerek, incelemelerde bulundu. İnşaatta son aşamaya gelindiğini belirten Özcan, canlı hayvan ticaret merkezinin, yaz mevsimine girmeden hizmete gireceğini kaydetti. Bazı ilgili birimlerin buraya taşınmak için hazırlıklarını yaptıklarına işaret eden Özcan, 100 dönüm arazi üzerine inşa edilen tesiste irili ufaklı 26 adet bina, 12 dönümü kapalı olmak üzere 24 dönümlük canlı hayvan padokları ve mezbahanenin yer alacağını ifade etti. Tesis bünyesinde 1 adet müşteri hizmetleri binası, 1 adet veterinerlik hizmetleri binası, 1 adet hayvan borsası binası, 1 adet kafeterya, 1 adet celep lokali, 5 adet kahya evi, 13 adet çoban evi ve 3 adet yem deposu inşa edileceği bilgisini veren Özcan, hayvanların barındırılacağı padokların zemininin tamamen betonarme olduğunu ve demir korkuluklarla bölünmüş 12 dönümü çelik konstrüksiyon çatı ile kapatıldığını dile getirdi. Özcan, “Hayvanların tamamen sıhhi bir ortamda barınmaları planlanmıştır. Kanalizasyon, yağmur suyu, yol ve asfalt çalışmaları bitirildikten sonra canlı hayvan ticaret merkezi hizmete hazır hale gelecektir” dedi.

Canlı hayvan ticaret merkezinin içinde Mersin’in en önemli eksikliklerinden birisi olan mezbahane inşaatının yapılması için gerekli proje çalışmalarının bitirilmek üzere olduğunu da aktaran Başkan Özcan, “Söz konusu tesisin hayata geçmesiyle birlikte kentin girişinde yaşanan görüntü kirliliği de ortadan kalkacak. Tesise canlı hayvan getiren kamyonların rahatça hareket edebilecekleri yollar, park yerleri ve yüklerini kolayca boşaltabilecekleri platformlar ile dinlenecekleri güvenli sosyal alanlar, hayvan alıcıları ile satıcılarının sağlıklı bir ticaret yapabilmesi için her türlü kolaylık düşünüldü” ifadelerini kullandı.

zaman

Bir Cevap Yazın