Çarliston biberin fiyatı uçtu!

0
1041
Çarliston biberin fiyatı uçtu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Nevşehir’de şubat ayının zam şampiyonu yüzde 51,34 fiyat artışı ile Çarliston Biber oldu.

TÜİK Nevşehir Bölge Müdürü Uzeyir Karakuş, yaptığı açıklamada, 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE)’nin, 2013 yılı şubat ayında ulusal bazda bir önceki aya göre yüzde 0,30 olarak gerçekleşirken; Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerini kapsayan Nevşehir Bölge Müdürlüğü’nde ise yüzde 0,61 artış olarak gerçekleştiğini kaydetti. Ayrıca, TÜFE’de 2013 yılı ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre ulusal bazda fiyatlarda yüzde 7,03 artış meydana gelirken; Nevşehir Bölge Müdürlüğü’nde bir önceki yılın aynı ayına göre artış yüzde 6,31 olarak gerçekleştiğini belirtti.

Karakuş, “2013 yılı şubat ayında Tüketici Fiyatları Endeksi’nde 26 istatistiki bölge içinde bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 0,96 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis illerini kapsayan istatistiki bölgede, en az artış ise yüzde 0,01 ile Erzurum, Erzincan, Bayburt illerini kapsayan istatistiki bölgede meydana geldi. Nevşehir istatistikî bölgesi ise bir önceki aya göre yüzde 0,61 artış ile birlikte, 26 istatistikî bölge içerisinde en çok artış gösteren 3. bölge oldu.” dedi.

Karakuş; 2003 temel yıllı TÜFE tüketim kalıpları itibariyle 2013 yılı şubat ayında, bir önceki aya göre madde bazındaki değişimler incelendiğinde ise ulusal bazda en yüksek artış, yüzde 42,43 ile sivri biberde meydana gelirken, en fazla düşüşün ise yüzde -14,13 ile domateste gerçekleştiğini açıklayan Karakuş, “Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kırıkkale illerini kapsayan istatistikî bölgede, madde bazında en yüksek artış yüzde 51,34 ile çarliston biberde gerçekleşirken, en fazla düşüş ise yüzde -18,56 ile kadınlar için Kaban’da meydana gelmiştir.” diye konuştu.

AA

Bir Cevap Yazın