ÇATAK Kapsamında Dekara 60 TL Destek

0
795
ÇATAK Uygulaması Kapsamında Dekara 60 TL Destek

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) Uygulaması 2017 yılında Altıeylül İlçesinde başlıyor.

Toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürülebilirliği, erozyonun önlenmesi ve yanlış tarım uygulamalarının olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla Altıeylül İlçesi; Akçaköy, Bayat, Selimiye ve Taşköy Mahallelerinde Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı (ÇATAK) Uygulaması kapsamında başvurular Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünce alınmaya başladı.

Bölgede İkizcetepeler Barajının bulunması, toprak organik maddesinin düşük olması, taşlık alanların bulunması, toprak pH sının dengesiz olması, nitratlı ve fosforlu gübre kullanımının bölgede yoğun olmasından dolayı program bu alanda uygulanıyor.

Program kapsamında toprak ve su yapısının korunması ile erozyonun önlenmesi amacıyla, bölge şartları göz önünde bulundurularak; setleme, teraslama, canlı veya cansız perdeleme, taş toplama, açık drenaj uygulaması, jips uygulaması, kükürt veya kireç uygulaması, malçlama, ahır veya çiftlik gübresi ile gübreleme, yeşil gübreleme, aşırı otlatmanın engellenmesi, çok yıllık buğdaygiller veya yonca hariç çok yıllık baklagiller ile alanı kaplama gibi tedbirlerden her yıl en az iki uygulamanın yapılması gerekiyor.

ÇATAK Programı kapsamında Akçaköy, Bayat, Selimiye ve Taşköy Mahallelerinde İl Müdürlüğü teknik ekiplerince eğitim çalışmaları yapılarak, yaklaşık yüze yakın çiftçi bilgilendirildi.

Çevre Amaçlı Tarım Arazilerini Koruma Programı Altıeylül İlçesinde ilk etapta 3 yıl uygulanacak olup, başvuru tarihleri ilçenin tarımsal üretim periyodu dikkate alınarak 11 Haziran 2017- 31 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak.

Yapılan başvurulara bağlı olarak gerekli kontroller ve tespitler yapıldıktan sonra program kapsamında üreticilerimize 60 ₺/dekar yıllık destekleme ödemesi verilecek.

Bir Cevap Yazın