Çay bahçelerinde organik gübre kullanılacak

0
1568
Çay BahçesiÇAY BAHÇELERİNDE ORGANİK GÜBRE KULLANILACAK -ÇAYKUR GENEL MÜDÜRÜ SÜTLÜOĞLU: -”ÇAY ÇÖPÜNÜN ORGANİK GÜBREYE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ VE BAHÇELERDE ORGANİK GÜBRE KULLANILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”
RİZE (A.A) – ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, çay çöpünün organik gübreye dönüştürülmesi ve bahçelerde organik gübre kullanılması için çalıştıklarını söyledi.
     Sütlüoğlu, ÇAYKUR Genel Müdürlüğünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Artvin’den Giresun’a kadar çay üretilen bölgede organik gübreye geçilmesi gerektiğini belirtti.
     Çay yetişen bölgelerde yaklaşık 80 bin ton katı gübre kullandıklarını ifade eden Sütlüoğlu, ”Ancak son dönemlerde organik tarıma geçilmesi için ÇAYKUR olarak Hemşin bölgesinde uygulama başlattık. Bunu çay yetişen bölgenin tamamında uygulamak istiyoruz. Çayda organik gübreye geçildiğinde Türk çayının kalitesinde dünyada çay olmayacak. Türk çayı ile o zaman yarış etmek imkansız olacak” dedi.
     Organik gübre konusunda kurum olarak yaptıkları çalışmaların devam ettiğini anlatan Sütlüoğlu, bölgede üretilen artan çay çöplerinin çok büyük bir sorun olduğunu ifade ederek, bazı art niyetli kişilerin çay çöplerini bazı maddeler kullanarak çay gibi gösterdiğini ve satmaya kalkabileceğini kaydetti. Sütlüoğlu, ”Biz de yaptığımız çalışmalarla çay çöplerini organik gübreye dönüştürebileceğimizi saptadık. ÇAYKUR’da 20 bin ton, özel sektörde de yaklaşık 20 bin ton olmak üzere yılda toplam 40 bin ton çay çöpü çıkıyor. Çay çöpünün organik gübreye dönüştürülmesi ve bahçelerde organik gübre kullanılması için çalışıyoruz. Bunu başardığımızda organik gübreye geçişle beraber çöpün kalitesiz çaya dönüştürülerek piyasaya sürülmesinin de önüne geçmiş olacağız” diye konuştu.
     Üreticilerin mağduriyetinin giderilmesi için de faklı uygulamalar ortaya koyduklarını vurgulayan Sütlüoğlu, Artvin, Rize ve Trabzon’da belirledikleri üç pilot fabrikada haftalık yaş çay alımı gerçekleştirdiklerini, haftanın altı günü belirledikleri sayıda üreticinin bir haftalık çay kontenjanını çay alım evine teslim ettiğini söyledi. Böylece sadece haftanın bir günü çay satışı gerçekleştirdiklerini belirten Sütlüoğlu, ”Haftanın diğer günlerinde bahçesine girmiyor. Haftanın tamamını çay bahçesinde geçirmiyor. Günlük 20 kilo kontenjanı olan müstahsil haftalık 120 kilogram kontenjanını satarak diğer çayını dalında bekletebilecek. Eğer bu uygulama müstahsil ve üretici tarafından kabul görürse tüm bölgeye uygulamayı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
     -ÇAYKUR’DA BEYAZ MASA-
     Genel müdür Sütlüoğlu, müstahsil, üretici ve tüketicinin sorunlarının dinlenebileceği bir birim oluşturmak için çalışma başlattıklarını belirterek, şunları kaydetti:
     ”ÇAYKUR’la ilişkisi olan müstahsil, üretici ve tüketici bir şekilde bize ulaşmakta güçlük çekiyor. Oluşturacağımız beyaz masa ile vatandaşların bütün taleplerini alabileceğiz. Doğu’da çayın tadını beğenmeyen bir üretici bize bilgi verebilecek. ÇAYKUR paketinde sahte çay gören bizi uyarabilecek. Müstahsil ne kadar alacağı kaldığını, çay parasının ne zaman ödenebileceğini öğrenebilecek. Hastası olan müstahsil buraya müracaat ederek bize taleplerini iletecek. Bu müracaatların hepsinin çözümü için ayrı bir zamanlama olacak. Ayrıca 204 bin yaş çay müstahsilinin telefonlarına mesaj ile bilgi verilecek. Şu ana kadar 50 bin üreticinin telefonlarını sistem işledik. Bu uygulamayla müstahsiller cep telefonuna gelen mesaj ile birçok bilgiye önceden sahip olacak.”

Bir Cevap Yazın