Çaycuma’da büyükbaş hayvanlarda şap alarmı

0
932
Çaycuma'da büyükbaş hayvanlarda şap alarmı

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Karapınar Beldesi ile bu beldeye bağlı 7 köyde çıkan şap hastalığı sebebi ile karantina altına alındı.

Karapınar Beldesine bağlı Serdaroğlu, Gökçetabaklar, Güzeloğlu, Karakoç, Ramazanoğlu, Kahvecioğlu ve İhsanoğlu köylerinde şap ihbarı üzerine Çaycuma İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler beldenin Durmuşlar Mahallesinde inceleme yaptı.

İnceleme sonrası Mehmet Başoğlu’na ait büyükbaş hayvanda şap hastalığı görüldü. Bunun üzerine harekete geçen İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri daha sonra diğer 7 köyde de alınan ihbarlar doğrultusunda şap hastalığı olduğunu tespit etti.

Alınan numuneleri Ankara Şap Enstitüsüne gönderen ekipler, hasta hayvanlarla sağlıklı hayvanları birbirinden ayırarak köyün giriş ve çıkışlarına karantina olduğunu belirten tabelalar yerleştirdi.

Karantina tedbiri sonucu beldeye ve köylere hayvan girişi ve çıkışı yasaklandı. Mahalle ve Köy Muhtarları ile kordon ve karantina tedbirleri konusunda bilgilendirme toplantıları yapıldı. Hastalık görülen tüm yerlerde dezenfekte çalışması gerçekleştirildi.

İlçe Tarım Müdürü yetkilileri hastalık takibinin titizlikle yürütüldüğü belirterek son hasta hayvan iyileşmesinden itibaren 30 gün sonra kordon ve karantinanın kaldırılacağı kaydedildi.

haber46

Bir Cevap Yazın