Çaykur çayları Suudi Arabistan’da

0
1030
Çaykur çayları Suudi Arabistan'da
Çaykur çayları Suudi Arabistan'da

Suudi Arabistan’da düzenlenen uluslararası gıda fuarı ‘Saudi Food, Hotel & Hospitality Arabia’ya ikinci kez katılan Çaykur, yine fuarın en ilgi çeken standı oldu.

İSTANBUL – Türkiye’nin çayını, dünyaya tanıtmaya devam eden Çaykur, 19 Mayıs – 22 Mayıs 2013 tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde düzenlenen ‘Saudi Food, Hotel & Hospitality Arabia’ fuarına katıldı. Çaykur’un, ikinci kez katılım gösterdiği fuarda siyah, yeşil, organik çaylar Araplar ve fuar ziyaretçileri tarafından büyük ilgi gördü. Fuara Türkiye’den 20 firma katıldı.

Türk çayının ülke sınırları dışında da yaygınlaşmasını amaçlayan Çaykur, bayi ağını her geçen gün genişletirken büyük marketlere de girme çalışmalarını hızla sürdürüyor. Çaykur, bu doğrultuda Mekke, Medine ve Cidde’deki marketlerde de yerini almaya başladı. Böylece, hem bölgede yaşayanlar hem de Umre ve Hac ziyaretlerini yerine getirenler Çaykur çaylarına rahatlıkla ulaşabilecek.

Uluslararası fuarları önemsiyoruz

Türk çayının her ülkede ilgi görmesine ilişkin olarak Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, “Dünya çay pazarında yaşanan kıyasıya rekabet nedeniyle dış piyasalarda yeni pazarların araştırılması ve o pazarlarda var olmanın gücümüze güç katacağına inanıyoruz. Hedefimiz dış pazarlara açılarak üç bin ton olan çay ihracatımızı Cumhuriyet’in yüzüncü yılında 50 bin tona çıkarmak. Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Çaykur olarak dünyanın en büyük organik çay üreticisi olma vasfını da taşıyor ve bunu geliştirmeye devam ediyoruz. Öte yandan, hızlı bir gelişim ile organik pazarda önemli bir yer edinmek, çayımızı, damak tadımızı ve çay kültürümüzü dünyaya tanıtmak istiyoruz. Şu anda Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Suudi Arabistan gibi 30 ülkeye çay ihraç ediyoruz. Uluslararası fuarları, hem ihracat hem de ürünlerimizi dünyaya tanıtabilmemiz açısından çok önemsiyoruz” dedi.

Çaykur, Türkiye’nin çayını 25-28 Haziran 2013 tarihleri arasında Sial Brezilya fuarında da tanıtmaya devam edecek.

haber46

Bir Cevap Yazın