“Çekirgelerden Kurtulurken İneklerden Olduk”

0
964
“Çekirgelerden Kurtulurken İneklerden Olduk”

Bartın’da çekirgeyle yapılan mücadele sonrası ilaçlanan alanda beslenen 3 büyükbaş hayvanın öldüğü, 1 büyükbaş hayvanın ise zehirlendiği iddia edildi.

Bartın’ın Çakırkadı köyü Hacıoğlu Mahallesi’nde cumartesi günü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğün tarafından çekirge istilasına uğrayan bazı köylerde ilaçlama yapılmıştı. Mücadeleden önce İl Müdürlüğü tarafından köylüler anonsla uyarılarak dikkatli olunması istenmişti. Uyarı süresinin bitmesiyle büyükbaş hayvanlarını beslemeye çıkaran Selahattin Aydeniz ve Musa Karaman’a ait 3 büyükbaş hayvanın telef olduğu, 1 büyükbaş hayvanın ise zehirlendiği iddia edildi.

1 büyükbaş hayvanı telef olan Sabahattin Aydeniz, “Bu ilaçlamadan olan bir şeydir. Tarım İl Müdürlüğü ilaçlama yaptı. Ben bu hayvana 10 senedir bakıyordum. Böyle bir şey görmedim. Cumartesi günü ilaçlama yapıldı. Bize, ’3 gün çıkarmayacaksın’ dediler. 4. gün çıkardık. Hayvanlar öldü. Tek hayvanım vardı. Bu işe bir çözüm bulunmasını istiyorum” dedi.

2 büyükbaş hayvanı telef olan Musa Karaman ise, “Cuma sabahı anons verildi, ‘Çekirge ilaçlaması yapılacak’ diye. Mahalleleri çekirgeler basmıştı. Cumartesi günü ilaçlama yapıldı. Bugün hayvanları buraya bıraktık ve 2 saat içinde hayvanlarımız öldü. Bunun vebalini kim ödeyecek? Veteriner geldi. Bastı iğneyi, aldı paramızı gitti. Bu hayvan ne olacak şimdi, bunun evde yavrusu var. Buraya hiç gelen yok. Birisi geldi, hayvanın karnını deldi. Oradan veri aldı. Olan bize oldu. Bunu sonucunda bize hayvan mı verirler, onu bilemiyoruz. Belki bize faturada çıkaracaklar. Olan her zaman vatandaşa oluyor. Madem sen ilaçlama yapacaksın kapı kapı dolaş, köyde kaç tane ev var ki? Anonsu duyan var, duymayan var. Olan 3 kişiye oldu” dedi.

Büyükbaş hayvanının zehirlendiğini iddia eden Hanım Karaman ise, “Bu hayvanım baygın olarak duruyor burada. Böyle şey görmedik. Hayvanlarımız gitti. Geçim kaynağımız hayvancılıktır. Sabah duyar duymaz hastaneden apar topar buraya geldik. Veteriner geldi, baktı, hiçbir şey demedi. Daha küçük yavrusu vardı” dedi.

Hamın Karaman, baygın halde olan ineğini okşarken gözyaşlarına hakim olamadı. Daha sonra köye gelen kepçe vasıtasıyla telef olan hayvanlar gömüldü.Olaydan sonra İl Müdürlüğünü arayan vatandaşlar yardım talebinde bulundu. Köye giden yetkililer, incelemelerde bulundu.

Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Ersin Sarıçam, yaptığı açıklamada, “Daha önce burada çekirge istilası nedeniyle mücadele kapsamında işlem yapıldı. Dün yaptığımız otopside herhangi bir zehirlenme bulgusuna rastlamadık. Büyükbaş hayvanlardan numuneler alarak, ani ölüm sebebini öğrenmek için Etlik Araştırma Merkezi’ne gönderdik. Gerekli incelemelerimiz devam etmektedir. Ayrıca çekirgeyle mücadele öncesi köylerde uyarı anonsları yapıldı tedbir almaları konusunda. Tutanaklar da il müdürlüğümüzde bulunmaktadır” dedi.

Kaynak: Haberler.com

Bir Cevap Yazın