Çeltik diyarında tarlalar ekime hazırlanıyor

0
970
Çeltik diyarında tarlalar ekime hazırlanıyor

Türkiye’nin pirinç ihtiyacının %45’inin karşılandığı Trakya bölgesinde çeltik arazileri ekim için hazırlanmaya başlandı.

Çeltik ambarı olarak adlandırılan İpsala ile Keşan ve Enez ilçelerinde, Çeltik üreticilerinin hummalı çalışmaları başladı. Bol yağışlı geçen bir kış döneminin ardından ekime tarlalarını hazırlayan Çelitk üreticileri bu yıldan umutlu. Havaların da ısınmasıyla birlikte çeltik ekiminin kısa bir süre içersinde başlaması gerekiyor.

İpsala bölgesinde yaklaşık 35 yıldır çeltik ustalığı yapan Memiş Yazan, ekim sürecine girmek üzere olduklarını, bu nedenle arazilerde ummalı bir çalışma içersine girdiklerini söyledi. Yazan, Mayıs ayı itibariyle başlaması planlanan ekim dönemi öncesinde çeltik üreticilerin tarlalarını sürdüğünü ve lazer çekerek düzlediğini ifade etti. Geçtiğimiz yıllara göre çeltik üreticilerinin artık daha yeni teknolojilerle ekim yaptığını ifade eden Memiş Yazan, tüm üreticileri verimli bir yıl dileğinde bulundu. Öte yandan, Keşan-İpsala ve Enez bölgesinde çeltik ekiminin mayıs ayı itibariyle başlayacağı öğrenildi

haber46

Bir Cevap Yazın