Çeltik Ürününün Uçakla İlaçlaması Konulu Toplantı Yapıldı

0
1422

havadan ilaçlamaİpsala Ticaret Borsası Toplantı Salonunda yapılan toplantıda konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Arslan, uçakla ilaçlamanın yasak olduğunu belirterek, özel durumlarda verilecek izinlerle uçakla ilaçlama yapılabileceğini bildirdi.

Arslan, hastalığa bağlı ürün kaybının önlenmesinin görevleri olduğuna değinerek, şunları söyledi:

“Tarım Bakanlığı olarak Türkiye’de üretimde hastalık nedeniyle ürün kaybının önlenme bizim görevimizdir. Bunlar önlenirken, çevreyi ve insanları da düşünmek zorundayız. Bundan sonraki dönemlerde de o ürünlerin o bölgede üretilmesini sağlamak. Tarım Bakanlığının politikası budur. Bunları uygulamada birtakım kararlar alınıyor. Bu kararlar ve kurallar mücadelenin nasıl yapılacağını nasıl uygulanacağı hangi ilaçlar kullanılacağı, ne kadar zaman aralıklarıyla atılacağı belirten kurallar var. Bu kurallar çerçevesinde hastalıklardan ürün kaybının önlenmesi sağlanacak. ”

Çeltik üretiminde üreticilerin mantar hastalığına karşı ilaçlama yapma ihtiyaçlarının olabildiğini ifade eden Arslan, “Çeltik üreticilerimizin ürünlerinde mantar hastalığı görülmesi durumunda uçakla ilaçlama isteklerini belirtir dilekçe vermeleri gerekiyor. Tarım Bakanlığı uzmanları gelerek, ilaçlama istenilen yerlerde inceleme yapacaklar. Yer aletleriyle ilaçlama yapılamaması durumunda uçakla ilaçlamaya izin verilebilir” dedi.

Arslan, çiftçilerin uçakla ilaçlama izni için İl Tarım Müdürlüklerine müracaat edilebileceklerini bildirdi.

İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ise bölge çeltikçileri olarak her yıl aynı sıkıntıyı çektiklerini, özellikle çeltikte görülen mantar hastalığında mutlaka uçakla ilaçlamanın yapılması gerektiğini vurgulayarak, kalıcı bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

Toplantıya İpsala Kaymakamı İhsan Emre Aydın, Edirne İl Tarım Müdürü Erdinç Yazıcı, İlçe Tarım Müdürü Akif Şaban Gündüz, İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkan yardımcısı Sedat Balcılar, çeşitli beldelerin belediye başkanları, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile çeltik üreticileri katıldı.

 

KAYNAK: www.haberler.com

Bir Cevap Yazın