Çernobil Yeniden Enerji Üretecek!

0
949
Çernobil Yeniden Enerji Üretecek!

En büyük nükleer facia olarak bilinen Çernobil ile birlikte oldukça büyük bir alan kullanılamaz hale geldi. Ukrayna hükümeti ise bu bölgeye güneş enerjisi tarlası kurulacağını söyledi.

İnsanlık tarihinin en büyük nükleer facialarından birisi olan Çernobil, dünyaya verdiği zararın dışında oldukça büyük bir araziyi de kullanım dışı bıraktı. Aradan geçen 30 yılın ardından Ukrayna hükümeti bölgeyi değerlendirmenin yollarını arıyor.

Çernobil Güneş Enerjisi ile Hayat Bulacak!

Nükleer facia sonrası artık kullanılamaz hale gelen araziyi değerlendirmek isteyen hükümet, bu büyük ve kullanılamayan araziye güneş enerji santralleriyle hayat vermek istiyor.

The Guardion Reports’ta yer alan habere göre yaklaşık 1400 Megawatt’lık bir yenilenebilir enerji üretebilecek bu alan ilk başta için hükümet 1000 Megawatt üretecek bir santral kurmayı planlıyor.

Çernobil Yeniden Enerji Üretecek!

Ancak Ukrayna hala radyoaktif özellikler içeren bu bölgede söz konusu projeyi hayata geçirecek bir finansman bulamadı. Dünyadaki örneklerine kıyasla bölgenin büyüklüğü ve faciadan etkilenen bitki örtüsüne rağmen sağlam kalmayı başaran elektrik alt yapısı yatırımcılar için avantajlı bir durum olarak gösteriliyor.

Bölgeye ilk destek ise Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası tarafından verildi. Banka 500 Milyon Dolarlık geçicide olsa bir imza atmış durumda. Ancak maalesef hala proje hayata geçmek için yeterli desteği alamadı.

Kaynak: Shiftdelete.net

Bir Cevap Yazın