Ceviz Manisa Ekonomisine Katkı Sağlıyor

0
851
Ceviz Manisa Ekonomisine Katkı Sağlıyor

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, bakanlığın verdiği desteklerle ilde ceviz üretiminin her geçen gün arttığını ve bunun da ekonomiye büyük katkı sağladığını kaydetti. İl Müdürlüğü, Ticaret Borsası, Ziraat Odası ile Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde düzenlenen “Ceviz Yetiştiriciliği” paneli, Ziraat Odası toplantı salonunda yapıldı.
Açılışta konuşan İl Müdürü Çebi, özellikle 2007 yılı ve daha sonra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen desteklemeler neticesinde birçok meyve türünün yetiştirme alanlarında önemli artışlar meydana geldiğini söyledi. Bunlardan birisinin de ceviz olduğunu, 2006 yılında 6 bin 45 dekar alan olan kapama bahçe alanının 2012 yılı itibariyle 33 bin 304 dekara ulaştığını ifade etti. Aynı dönemde toplam ağaç sayısının 133 bin 20’den 431 bin 565’e çıktığını belirten Çebi, 287 bin 263’ünün verim çağında olmadığını bildirdi. Bu ağaçlar tam verime ulaştığı zaman Manisa’nın, ceviz yetiştiriciliğinde daha çok söz sahibi olacağını kaydetti.
Manisa’nın 33 bin 304 dekar alan toplam kapama bahçe alanı ile Denizli’nin ardından ikinci sırada yer aldığını belirten Hasan Çebi, Türkiye’nin ceviz alanlarının yüzde 6’sını kapladığını söyledi. Manisa’nın 3 bin 513 ton üretim miktarı ile ülke ceviz üretiminin yüzde 1,7’sini karşıladığını aktaran Çebi, “İlimizde 144 bin 302 meyve veren ceviz ağacı bulunuyor. Meyve vermeyen ağaç sayısı ise ülkemizdeki en yüksek miktardır. 431 bin 565 toplam ağaç sayısı ile yine Denizli’den sonra ikinci sırada yer alan ilimiz, ülkesel ağaç varlığının yüzde 4,1’ine sahiptir.” dedi.

Bir Cevap Yazın