Ceviz yetiştiriciliğinde Manisa ilk sırada!

0
996
ceviz yetiştiriciliğinde Manisa ilk sırada

Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, Türkiye’de ceviz yetiştiriciliğinde ilk sırada yer aldıklarını bildirdi.

Son yıllarda ceviz yetiştiriciliğinde adından sıkça söz edilen Manisa’nın, 32 bin 830 dekar dikim alanı bulunduğunu kaydetti.

Üreticileri her yönden desteklediklerini belirten İl Müdürü Çebi, “2012 yılında 144 bin 302 adet ceviz ağacından, toplam 3 bin 512 ton ürün elde edildi. Bakanlığımızın destekleme uygulamaları ve müdürlüğümüzün fidan dağıtımlarıyla eğitim çalışmaları, bu alanda üretimimizin her geçen yıl artmasına vesile oldu.” dedi. Cevizlerin iç kalitesi, verim özellikleri ve ince kabuğuyla takdir gördüğünü ve alıcı bulduğunu aktaran Çebi, “Şu anda ceviz, kilosu 9-10 liradan kabuklu olarak satılabilmekte ve iyi bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Pazar sorunu bulunmuyor.” diye konuştu.

Cevizin sağlık açısından da büyük önemi bulunduğunu dile getiren Hasan Çebi, omega 3 ve omega 6 yönünden oldukça zengin olduğunu kaydetti. Cevizde yöreye uygun, ilkbahar ve sonbahar ilk donlarından zarar görmeyecek çeşitlerin tercih edilmesi gerektiğini, ince kabuklu ve beyaz içli çeşitlerin daha fazla tutulduğunu sözlerine ekledi.

kaynak:tarım2023

Bir Cevap Yazın