‘Cezayir’e süt ihracatı başlayacak’

0
879
“Cezayir’e süt ihracatı başlayacak”

“Cezayir’e süt ihracatı başlayacak”

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, “Gıda Güvenliğine İlişkin Mutabakat Zaptı”nı imzalamak üzere geldiği Çin’de, Cezayir’le yeni sağlanan anlaşmanın ardından bu ülkeye süt ve süt ürünleri satışı başlayacağını açıkladı.

Eker, Pekin’de yeni imzalanan gıda zaptı sayesinde de, bu ülkenin talep ettiği gıda ürünlerinin hepsinin Türkiye’den ihraç edilebileceğini söyledi.

Türkiye’de son haftalarda dünyanın değişik bölgelerine ihracat yapılmasıyla ilgili önemli gelişmeler olduğuna dikkat çeken Eker, bunlardan birinin de 3 Nisan’dan itibaren Avrupa Birliği (AB) pazarına Türk firmalarının süt ve süt ürünleri satılmasına imkan tanıyan düzenleme olduğunu söyledi. Eker, Türkiye’nin 2001’den beri bu konuda uğraş verdiğini ve son yıllarda çabalarını yoğunlaştırarak netice aldığını kaydetti.

İthalatta AB standartlarını esas alan üçüncü ülkeler olduğuna işaret eden Eker, söz konusu ülkelerin son gelişmelerin ardından Türkiye’den ürün almaya başlayacağını belirtti.

Süt ve süt ürünleri ile et ve et ürünlerinin tamamının ihraç edilmesine imkan tanıyan Türkiye’nin veteriner sağlık sertifikasının Cezayir makamlarınca kabul edildiğini ifade eden Eker, bu durumun özellikle Türkiye’deki hayvancılık sektörünün önünü açacağını ve ihracat imkanlarını artıracağını anlattı.

Eker, Türkiye-Çin arasında imzalanan “Gıda Güvenliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” çerçevesinde karantina, gıda kontrolü ve hijyen gibi konulardaki mevzuatta mutabık kalınmasının ardından ticari faaliyetlerin başlayacağını ifade etti.

 

haberler.com

Bir Cevap Yazın