Chiquita Brezilyalılara satıldı

0
1041
Chiquita

Dünya gıda sektöründe sürpriz bir satın alma işlemi gerçekleşti. Dünyanın en büyük portakal suyu üreticisi olan Brezilyalı Cultrale Grup ile Safra Grup ortaklığı, yine dünyanın en büyük muz üreticisi olan ABD’li Chiquita’yı 681 milyon dolar karşılığında satın aldı. Chiquita’nın daha önce İrlandalı meyve şirketi Fyffes’e satışı gündeme gelmiş ancak muz üreticisinin hissedarları Cuma günü bu teklifi reddetmişti.

Chiquita’dan yapılan açıklamada, şirketin hisse başı 14.50 dolar karşılığında yatırım firması Safra Grup ve meyve suyu firması Cutrale Group ortaklığına satış kararının kabul edildiği belirtildi. Satış işleminin bu yılın sonunda veya 2015’in başında tamamlanması hedefleniyor.

Cutrale ağustos ayında ilk teklifini hisse başı 13 dolardan yapmış, daha sonra ise 14 dolara çıkarmıştı. Üçüncü teklif olan 14.50 dolar üzerinden anlaşma sağlanmış oldu.
Cutrale-Safra Grup adına yapılan açıklamada, “Dünyanın en büyük gıda firmalarından olan Chiquita ile uzun dönemli bir yatırım anlaşması yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Chiquita’nın çok etkileyici bir marka bilinirliği ve sadakati var. Yapılan anlaşma giderek büyüyen yüksek kaliteli taze meyve pazarında rekabet avantajı sağlayacak” denildi.

DİĞER TEKLİFİ REDDETMİŞLERDİ

Chiquita’nın daha önce İrlandalı meyve şirketi Fyffes’e satışı gündeme gelmiş, ancak geçtiğimiz cuma günü muz şirketinin hissedarları son kararlarını vererek bu teklifi reddetmişti. Eğer bu birleşme gerçekleşseydi dünyanın en büyük muz şirketi ortaya çıkacaktı.

kaynak:Hurriyet

Bir Cevap Yazın