CHP’li Gök: Bakan Fakıbaba’ya ‘ithal ucuz eti’ sordu

0
746
CHP’li Gök: Bakan Fakıbaba’ya ‘ithal ucuz eti’ sordu

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Türkiye’de 80 milyon kişiye ucuz et satışı gibi bir iddialarının olmadığı yönündeki açıklamalarına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

Fakıbaba’nın yanıtlaması istemiyle verilen önergede, “06.11.2017 tarihinde yaptığınız açıklamada ithal ucuz et satışına ilişkin ’80 milyon kişiye ucuz et satışı gibi bir iddiamız yok’ şeklinde bir beyanda bulundunuz. Halkın tamamı yararına düzenlemeler yapılmadığı veya toplumun tamamını kapsayacak iyileştirmelerin amaçlanmadığını ifade etmeniz vatandaşlarımızda üzüntü ve hayal kırıklığı ile karşılanmıştır” ifadelerine yer aldı.

Gök, şu soruların yanıtlanmasını istedi:

Tartışmalara sebep olan ithal et politikanız ile halkın ne kadarlık bir bölümüne ucuz et satmayı hedeflemektesiniz?

Et ithalatı hacminin ihtiyaç oldukça artırılacağını belirttiniz. Talep arttıkça ithalatın artırılması ile yerli üretimin giderek azalacağı açıktır. Sözü geçen şartlarda yerli et piyasasının rayına oturtulması nasıl sağlanacaktır?

Bakanlığınızın konuya ilişkin kısa, orta ve uzun vadeli planlarını açıklar mısınız?

KIRMIZI ETTE GERÇEK FİYAT NEDİR?

Bakan Fakıbaba tarafından ucuz et projesinin amacının gerçek fiyatların tüketiciye yansıması olarak açıklandığını hatırlatan Atalık, “Bu durumda Bakan gerçek fiyatın ne olduğunu derhal kamuoyu ile paylaşmak zorundadır” dedi.

HAYVANCILIKTA AÇIK MALİYET ÇIKARTILMALI!

Sadece bununla da sınırlı kalınmaması gerektiğini dile getiren Atalık, hayvancılığın açık maliyet hesabının da çıkarılması gerektiğini belirterek, Bakan Fakıbaba’nın konuya bu ciddiyetle yanaşması durumunda açıklamakta zorlanacağı, hatta açıklayamayacağı bir takım soruların gündeme geleceğini kaydetti.

ATALIK’A GÖRE BAKANIN ZORLANACAĞI SORULAR

Atalık, Bakan Fakıbaba’nın zorlanacağı, hatta açıklayamayacağı soruları ise şöyle sıraladı:

Ülkemizde hayvancılıkta üretim maliyetleri neden yüksektir?

Hükümetin bundaki görev ve sorumlulukları nelerdir?

Bu görev ve sorumluluklar hangi düzeyde yerine getirilmektedir?

Yavru ölümleri neden yüksektir ve önlenememektedir?

Ucuz yem kaynağı meralarımız ne düzeyde amaç dışı kullanımlardan korunabilmektedir?

İthalatın yerli hayvancılık sektörüne verdiği zararın boyutu ne düzeydedir?

İthalata ödenen 5 milyar doların ucuz et konusunda sağladığı bir fayda olmuş mudur?

İthalata milyar dolarlar harcanırken bırakın ucuz eti, fiyatların sabit tutulamamasının nedenleri bir önceki sorumlularına sorulmuş mudur?

Üretim maliyetini aşağı çekmedikçe ithalat yoluyla kırmızı et fiyatının aşağı çekilebileceğine sayın Bakan hala inanabilmekte midir?

Bir Cevap Yazın