“Çiftçi aldığı krediyi tıkır tıkır ödüyor”

0
1073
“Çiftçi aldığı krediyi tıkır tıkır ödüyor”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, çiftçilere verilen kredilerle ilgili olarak çiftçilerin, aldıkları kredileri tıkır tıkır öder hale geldiklerini söyledi.

ANKARA – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çiftçilere verilen kredilerde yüksek oranda geri dönüş olduğunu belirterek, “Köylümüz, çiftçimiz, üreticimiz, kazancını topraktan, tarım ve hayvancılıktan elde edenler, üretimlerini artırmak için aldıkları krediyi bugün tıkır tıkır öder hale geldi” ifadesini kullandı.

Eker, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl Ziraat Bankasından 500 bin, Tarım Kredi Kooperatiflerinden de 400 bin olmak üzere toplam 900 bin üreticinin yaklaşık 22 milyar lira değerinde tarımsal kredi kullandığını belirtti.

Son 3 yılda sıfır faizle kullandırılan 7,3 milyar liralık hayvancılık kredisinin üreticilere önemli katkı sağladığını ifade eden Eker, tarımsal kredi faiz oranlarının 2002’de yüzde 70’ler seviyesine kadar çıktığını ancak bugün söz konusu kredi faiz oranının yüzde 8,25’i geçmediğini kaydetti.

Çiftçilere verilen kredilerde yüksek oranda geri dönüş alındığına dikkati çeken Eker, 11 yıl öncesinde geri dönüş oranının Ziraat Bankasında yüzde 38, Tarım Kredi Kooperatiflerinde ise yüzde 71 olduğunu, söz konusu rakamın bugün Ziraat Bankasında yüzde 98’e, Tarım Kredi Kooperatiflerinde ise yüzde 97’ye ulaştığını bildirdi. Eker, “Köylümüz, çiftçimiz, üreticimiz, kazancını topraktan, tarım ve hayvancılıktan elde edenler, üretimlerini artırmak için aldıkları krediyi bugün tıkır tıkır öder hale geldiler. Üretiyorlar, kazanıyorlar, borçlarını da gönül huzuru içinde, sıkıntıya düşmeden rahatlıkla ödüyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım ve hayvancılıkta uygulanan başarılı politikaların çiftçiyi daha üretken hale getirdiğini ve tarımsal hasılayı arttırdığını ifade eden Eker, 2013’te cumhuriyet tarihinin üretim rekorlarının kırıldığını, 8 milyon hektar alandan 22 milyon ton buğday alınabildiğini vurguladı.

Bir Cevap Yazın