Çiftçi başına verilen tarımsal destek miktarı ABD’de 4 bin 500 dolar

0
1248

ibrahim_yetkinÇiftçi başına verilen tarımsal destek miktarı ABD’de 4 bin 500 dolar

TÜRKİYE ZİRAATÇILAR DERNEĞİ BAŞKANI YETKİN: ”ÇİFTÇİ BAŞINA VERİLEN TARIMSAL DESTEK MİKTARI ABD’DE 4 BİN 500 DOLAR, AB ÜLKELERİNDE 2 BİN 500 DOLARI BULURKEN, TÜRKİYE’DE İSE ANCAK 40 DOLAR CİVARINDA”

ANKARA (A.A) – Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, çiftçi başına verilen tarımsal destek miktarının ABD’de 4 bin 500 dolar, AB ülkelerinde 2 bin 500 doları bulurken, Türkiye’de ise ancak 40 dolar olduğunu bildirdi.

Yetkin, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin bugünlerde 2010 yılı 4. çeyrek büyüme rakamlarının açıklanmasının ardından elde edilen yüzde 8,9’luk büyüme hızını konuştuğunu, ancak, ülke ekonomisinin halen temelini oluşturan ve istihdam açısından en önemli sektör olma özelliğini koruyan tarım sektöründeki gelişmelerin hiç de iç açıcı olmadığını savundu.

Açıklanan yıllık rakamlara göre Türkiye ekonomisi yüzde 8,9 oranında büyürken, tarım sektöründeki büyümenin yüzde 1,2’de kaldığını belirten Yetkin, küresel ekonomik krizin en etkili biçimde hissedildiği 2008, 2009 yıllarında bile genel ekonomi gerilerken yüzde 4 civarında bir büyüme oranını yakalamış olan tarım sektörünün, 2010 yılında irtifa kaybettiğini ifade etti.

Üreticinin girdi maliyetlerinin arttığını, meyve, bitkisel, hububat ve yağlı tohum üretimlerinde azalmalar olduğunu kaydeden Yetkin, açıklamalarında şu görüşlere yer verdi:

”Rakamları incelediğimizde, tarım sektöründe genelde bir gerileme görülürken, bazı ürünlerde artış gözlemliyoruz. Tarımda 2010 yılı itibariyle hesaplanan yüzde 1,2’lik büyümenin arkasında da bu artış vardır. Artış olan ürünlerde ya piyasada bir fiyat yükselmesi, ya desteklerde göreli bir artış veya iklim koşullarındaki düzelmenin etkisi görülüyor. Buna karşılık desteklemeden yeterli pay alamayan, üretici fiyatları itibariyle genel enflasyonun altında bir fiyat artışı ya da bazen gerileme karşısında kalan ürünlerde üretim geriliyor ya da yerinde sayıyor.”

Gıda ve tarım sektörüne gelişmiş ülkelerin önemli destekler verdiğini kaydeden Yetkin, ABD’de tarıma verilen desteğin 80 milyar dolar, çiftçi başına verilen desteğin 4 bin 500 dolara geldiğini, AB ülkelerinde tarımsal destekleme miktarının 40 milyar avroyu bulurken, çiftçi başına 2 bin 500 dolar destek verildiğini, Türkiye’de ise kişi başına verilen desteğin ancak 40 dolar civarında bulunduğunu bildirdi.

Bir Cevap Yazın