Çiftçi, borcunu zamanında ödüyor

0
966
Ciftci-borcunu-zamaninda-oduyor

Tarım Kredi Kooperatifleri Müdürü Kutlu, kredilerin dönüşünde sorun yaşamadıklarını belirterek, ‘Bu sene cari tahsilatımız yüzde 98 oranında, çiftçimiz borcuna sadık’ dedi.

KAYSERİ – Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Abdullah Kutlu, ‘Kredilerin geri dönüşünde sorun yaşamıyoruz. Bu sene cari tahsilatımız yüzde 98 oranında. Çiftçimiz borcuna sadık, zamanında borcunu ödüyor. Bu nedenle de kendilerine teşekkür ediyoruz’ dedi.

Kutlu, Birliğin Kayseri Bölge Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, çiftçilerin yanında olan, onlara her türlü hizmeti veren, devlete yük olmadan yatırımlar yapan ve istihdam sağlayan bir kuruluş olduklarını söyledi.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük dış sanayi yatırımını yapmış bir kuruluş olduğunu vurgulayan Kutlu, şöyle devam etti:

‘Tarıma en fazla kredi veren kuruluşuz’

‘Ziraat Bankası’ndan sonra tarıma en fazla kredi veren kuruluşuz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan sonra da bünyesinde bin 600 ziraat mühendisi istihdam ederek, çiftçiye eğitim veren, teknik hizmet veren, danışmanlık yapan bir kuruluşuz. Bu faaliyetlerimizi 2014 yılında da devam ettireceğiz.

‘150 yeni ziraat mühendisi almayı planlıyoruz’

Yine ülkemize yatırımlar yapacağız, çiftçimizin her türlü tarımsal girdi ihtiyaçlarını karşılayarak ve onların ürünlerini değerlendirerek hizmet edeceğiz ve istihdam sağlamayı sürdüreceğiz. 2006 yılından bugüne kadar 4 bin 450 ziraat mühendisi ve diğer branşlarda istihdam yaptık. 2014’ün ilk aylarında da inşallah 150 yeni ziraat mühendisi almayı planlıyoruz’

Kutlu, Kayseri Bölge Müdürlüğünün bu yıl çiftçiye 400 milyon liraya yakın kredi kullandıracağını belirterek, gübre, yem, ilaç gibi ayni krediler yanında nakit kredi de verdiklerini kaydetti.

Kuru fasulyenin fiyatı 7 lira

Kutlu, bazı spekülatörlerin kuru fasulye fiyatlarını 15 liraya kadar yükselterek haksız kazanç elde etmeye çalıştıklarını ifade ederek, ‘Şirketimiz TAREKS aracılığıyla şu an marketlerimizde perakende 7 liraya, toptan 5.7 liraya kuru fasulye satıyoruz. Kuru fasulyede 15 liralık rakamlar spekülatif rakamlardır. Vatandaşlarımız bunlara itibar etmesin. Arzu edenlere kuru fasulye satabiliriz’ diye konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın