Çiftçi bu kadar mı sahipsiz ?

0
760
Çiftçinin 'elektriğine' duyarsız kaldılar!

Çiftçinin ‘elektriğine’ duyarsız kaldılar!

Ankara’nın Polatlı ilçesinde, sulama kooperatifi üyelerinin elektrik borcuna bir çözüm bulunamadı. 4 yıldır arazileri sulanamadığı için mağdur olan çiftçi, borcun yapılandırılması için her yola başvurdu ama bir sonuç alamadı.

Sulama kooperatifinin elektriği, borcundan dolayı 4 yıldır kesik, çiftçi tarlasını sulayamıyor. Sulama kooperatifi üyeleri, borcu yapılandırmak istiyor ama Enerjisa yapılandırmaya yanaşmıyor. Çaresiz kalan çiftçiler, sorunlarına çözüm bulunması için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Enerji Bakanına mektup yazdı. Hatta Ombudsmana bile başvurdular. Polatlı programında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’dan da yardım istediler. Ama nafile. Enerjisa, şimdi borca karşı icra işlemlerini başlatarak, sulama kooperatifinin dinamo, kooperatifin arazisi ve binasına el koydu.

ÇİFTÇİ 4 YILDIR MAĞDUR

Polatlı Eskikarsak Köyü Sulama Kooperatifi’nin borcundan dolayı 4 yıldır elektriği kesik. Kooperatifin 70 üyesi bulunurken, bu üyelerin de 4 bin 500 dönüm arazisi var. Kooperatifin elektriği kesik olduğu için 4 yıldır bu araziler sulanamıyor. Kooperatif yönetimi, 150 bin lirası anapara olmak üzere toplam 300 bin lirayı bulan borcu yapılandırmak için her yolu denedi ama bir sonuç alamadı.

CUMHURBAŞKANINDAN YARDIM İSTEDİLER

Enerjisa, borcun yapılandırılmasına sıcak bakmazken, kooperatif üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a durumlarını anlatan birer mektup yazdılar. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na da başvurdular. Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şeref Malkoç ile de görüştüler. Ankara Valiliğine de sorunlarını ilettiler. Son olarak Polatlı’daki programında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile de görüştüler. Ancak, kooperatifin elektrik borcunun yapılandırılması ile ilgili olumlu bir gelişme olmadı.

KOOPERATİFİN MAL VARLIKLARINA EL KONDU

Gelinen noktada, Enerisa icra işlemlerini başlatırken, kooperatifin bütün malvarlıklarına el koydu.

ÇAREYİ GÜNEŞ ENERJİSİNDE ARADILAR

Borç yapılandırmasına bir çözüm bulunamadığı için, kooperatif üyeleri güneş enerjisi ile ilgili bir projeye başvurdular. Ancak Enerjisa ile icralık oldukları için bu projenin de engelleneceğinden endişe ediyorlar.

Bir Cevap Yazın